DOLAR 16,7601 0.35%
EURO 17,4934 -0.47%
ALTIN 972,580,29
BITCOIN 3245721,54%
Ankara
20°

PARÇALI BULUTLU

Reuters’tan çarpıcı Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş analizi: “Erdoğan yönetiminde yükselen profil”
  • Haberiniz.com.tr
  • Gündem
  • Reuters’tan çarpıcı Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş analizi: “Erdoğan yönetiminde yükselen profil”

Reuters’tan çarpıcı Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş analizi: “Erdoğan yönetiminde yükselen profil”

ABONE OL
23 Eylül 2021 00:45
Reuters’tan çarpıcı Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş analizi: “Erdoğan yönetiminde yükselen profil”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Son dönemde açılışlara katılan ve yaptığı açıklamalarla gündeme gelen Diyanet İşleri Başkanı Erbaş, uluslararası basında da yer aldı. İngiliz haber ajansı Reuters, Ali Erbaş’ın son dönemde eleştirilerin odağında bulunmasını konu aldı. AKP’li Cumhurbaşkanı Yargıtay binasının açılışını yaptığını hatırlatan ajans, söz konusu açılışta yer alan Erbaş’ın hukukçularla birlikte dua etmesinin tepkileri beraberinde getirdiğine dikkat çekti.

Haberde, “Erbaş’ın Ankara’daki 1 Eylül törenindeki görünümü ve yorumlarına yönelik muhalefetin eleştiri dalgası, onun devlet tarafından yönetilen bir dini yapının başındaki yükselen profilini ve Erdoğan yönetiminde elde ettiği artan nüfuzu yansıtıyor” yorumuna yer verildi.

Analizde, “Erbaş’ın geçtiğimiz yıl Ayasofya’nın ibadete açıldığı dönemde de baş aktörlerden biri olduğu” iddia edildi.

“TELEVİZYON KANALINA SAHİP”

Reuters haber ajansı, “Erbaş’ın başında bulunduğu Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 30 yeni personel istihdam eden kendi televizyon kanalına sahip olduğuna” dikkat çekti. Haberde, “Hükümet verilerine göre, halihazırda ortalama bir bakanlığın bütçesine denk olan bütçesi, gelecek yıl dörtte bir oranında artarak 16,1 milyar liraya (1,86 milyar dolar) ulaşacak” ifadeleri kullanıldı.

“Erdoğan’ın geçtiğimiz hafta Diyanet’teki görev süresini uzatarak Erbaş’ı da desteklediği” belirtilen haberde, “Erbaş’ın artan profilinin Türkiye Cumhuriyeti’nin laik anayasasıyla çeliştiğini” ve “cumhurbaşkanının 2023’te yapılacak bir seçim öncesinde azalan desteğini artırmak için dini kullandığını” gösterdiği iddia edildi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.