DOLAR 17,9568 0.22%
EURO 18,3278 0.42%
ALTIN 1.019,34-0,24
BITCOIN 422587-1,44%
Ankara
31°

AZ BULUTLU

Rauf Denktaş’a Büyük Vefasızlık…Denktaş’ın Anıt Mezarını Vatandaşlar Temizledi
  • Haberiniz.com.tr
  • Gündem
  • Rauf Denktaş’a Büyük Vefasızlık…Denktaş’ın Anıt Mezarını Vatandaşlar Temizledi

Rauf Denktaş’a Büyük Vefasızlık…Denktaş’ın Anıt Mezarını Vatandaşlar Temizledi

ABONE OL
6 Ekim 2021 15:27
Rauf Denktaş’a Büyük Vefasızlık…Denktaş’ın Anıt Mezarını Vatandaşlar Temizledi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

DP milletvekili Serdar Denktaş’ın sosyal medyadaki çağrısıyla oluşturulan Denktaş Anıtı Düzenleme İnisiyatifi, KKTC Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ın anıt mezarının bulunduğu Cumhuriyet Parkı’nda temizlik ve ağaçlandırma çalışması başlattı.

13 Ocak 2012 tarihinde hayatını kaybeden KKTC kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ın ölümünün ardından KKTC devleti, anıt mezar yapılması kararı almıştı. Ancak 2012’den bugüne kadar 8 hükümet görev almasına rağmen anıt mezar, bütçe yetersizliği nedeniyle bir türlü bitirilemedi. Anıt mezarının etrafındaki molozlar, otlar ve kurumuş ağaçlar vatandaşların sık sık tepkisine neden olmuştu.

Gelen tepkiler üzerine KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın talimatıyla anıt mezarın bakım ve güvenliğinin sağlanacağı, eksiklerin giderileceği açıklanmıştı. Bu açıklamanın üzerinden yaklaşık iki ay geçmesine rağmen anıt mezardaki eksiklerin giderilmemesi ve etrafın bakımının yapılmaması Kıbrıslı Türkleri harekete geçirdi.

Rauf Denktaş'a Büyük Vefasızlık...Denktaş'ın Anıt Mezarını Vatandaşlar Temizledi

Çalışmalara Başlandı 

Rauf Raif Denktaş’ın anıt mezarında sevenleri tarafından çevre düzenlemesi başlatıldı. DP milletvekili Serdar Denktaş ve Denktaş ailesi, anıt mezarın çevre düzenlemesi için çalışmaya başladıklarını açıkladı. Anıt mezar alanında açıklama yapan Serdar Denktaş, anıt mezar ile birlikte sergi salonu ve müze olarak inşa edilen bölümün yıllardır tamamlanmadığını ifade etti. Denktaş, “Saner ile olan görüşmelerimizde proje için gerek duyulan parayı belirttiğimiz zaman ‘o kadar param olsa nereye harcayacağımı bilirdim’ cevabını verdi. Sadece seçim ve kurultay hesapları ile ilerliyorlar. Biz artık hükümetten ümidi kestik” ifadelerini kullandı.

Anıt mezar ile birlikte sergi salonu ve müze olarak inşa edilen bölümün yıllardır tamamlanmasının ve anıt mezarın kaderine terk edildiğini belirten Denktaş, alanda yaptığı konuşmada hükümete ve KKTC Başbakanı Ersan Saner’e sert bir dille eleştirilerde bulundu.

Denktaş açıklamasında “Saner ile olan görüşmelerimizde proje için gerek duyulan parayı belirttiğimiz zaman ‘o kadar param olsa nereye harcayacağımı bilirdim’ cevabını verdiğini kaydederek ‘sadece seçim ve kurultay hesapları ile ilerliyorlar. Biz artık hükümetten ümidi kestik” ifadelerini kullandı.

Anıt mezarda toplanılmasının ardından önce adeta çöplüğe dönüşen sergi ve müze salonu temizlendi ardından çevre temizliğinin yani sıra mevcut ağaçlar budanarak sulandı ve yeni ağaç dikimi yapıldı.

Rauf Denktaş'a Büyük Vefasızlık...Denktaş'ın Anıt Mezarını Vatandaşlar Temizledi

Denktaş,  yaptığı konuşmada kısaca  şunları söyledi: “Saner ile olan görüşmelerimizde ‘o kadar param olsa nereye harcayacağımı bilirdim’ cevabını verdi. Artık başkalarının dürtüsüyle konuşanlar sussun. Bu görülen düzenleme bakanlığım döneminde bu noktaya kadar getirildi. O günden bu yana bir çivi bile çakılmadı. Babamız için sustuk ama artık susmayacağız. Artık yanlış algı yaratıp konuşanlar sussun.”

Şimdi O’nun Yerini Koruyamazsak Yuh Olsun Bize!

Anıt mezarın sorumluluğunu üstlenen Gönyeli Belediyesi’nin devletten hiç bir destek gelmeyince geri çekildiğini belirten Serdar Denktaş, şunları kaydetti: “LTB, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile burası için proje hazırladı. 10. yıl dönümüne hazır hale getirilecekti. Ama yerel seçimler nedeniyle bu da ertelendi. Benim bakanlığım döneminde sorumluluğu üstlenen Gönyeli Belediyesi’ne yönelik kararın değişemeyeceği söylendi gerekçe olarak da ‘LTB bize ait değil’ dediler. Sadece seçim ve kurultay hesapları ile ilerliyorlar. Biz artık hükümetten ümidi kestik. İki büyük belediye ile bu işi götüreceğiz. Bu yıl burada tören yapmasınlar, buna layık değiller. Saygısızlığın en büyüğünü yapmaktadırlar. Bir de sahtekarlık yapmasınlar. Denktaş bu ülkenin var olması, geleceği için ailesini, gençliğini feda etti, şimdi onun yerini koruyamazsak yuh olsun bize.”

 Sadece Evlatları Değil, Bu Ülkenin İnsanı Olarak Da Yüreğimiz Acıyor 

Her yıl 15 Kasım’da ve 13 Ocak’ta Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı’nın burada bir mıntıka temizliği yaptığını ve törenlerin öyle düzenlendiğini belirten Denktaş, “Ben rica ediyorum 15 Kasım’da da, 13 Ocak’ta da burada tören yapmasınlar. İstemiyoruz. Gerekmiyor. Denktaş’ın anıtı bu durumdayken önünde tören yapıp saygı göstermeye laik değiller. Saygısızlığın en büyüğünü yapmaktadırlar, daha ileriye sahtekarlıkla saygı gösterme noktasına ulaşmasınlar. Ağır konuşuyorum çünkü yüreğimiz acıyor. Sadece evlatları değil bu ülkenin insanı olarak da yüreğimiz acıyor” şeklinde konuştu.

Kurucu Cumhurbaşkanı’nın düşüncesine, siyasetine katılanlar gibi katılmayanlar da olabileceğini ifade eden Serdar Denktaş, “Denktaş, bu ülkenin var olabilmesi, Kıbrıs Türk halkının geleceği, bu çocukların bugün okullarda okuyabilmesi için ailesini, hayatını, gençliğini feda etmiştir. Şimdi onun yattığı yeri koruyamıyorsak yuh olsun bize. Başka söyleyecek söz kalmamıştır” dedi.
Denktaş, bugüne temizlikle başlayacaklarını, günün devamında ağaçları budayacaklarını, fidan ekeceklerini, diğer belediyelerin katkısıyla burayı daha iyi bir noktaya getirmeye çalışacaklarını söyledi.
Bu işin burada bitmediğini, bitmeyeceğini kaydeden  Denktaş, bu mücadeleyi sonuna kadar sürdüreceklerini ifade ederek katılımcılara teşekkür etti.
Serdar Denktaş’ın söylediğine göre , anıtının tüm birimleriyle halkın ve yurt dışından gelenlerin ziyaretine açılabilmesi, çevre düzenlemesi için 2,5 – 3 milyon TL’ye, müzesinin tamamlanması için de 6-7 milyon TL’ye, toplamda yaklaşık 10 milyon TL’ye ihtiyaç var.

Kaynak: VERYANSINTV

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.