Prof. Dr. Osman Müftüoğlu: Koronavirüs, Evcilleştirilebilirse Sıradan Bir Kış Enfeksiyonu Haline Gelir
  • Haberiniz.com.tr
  • Gündem
  • Prof. Dr. Osman Müftüoğlu: Koronavirüs, Evcilleştirilebilirse Sıradan Bir Kış Enfeksiyonu Haline Gelir

Prof. Dr. Osman Müftüoğlu: Koronavirüs, Evcilleştirilebilirse Sıradan Bir Kış Enfeksiyonu Haline Gelir

ABONE OL
8 Temmuz 2021 13:35
Prof. Dr. Osman Müftüoğlu: Koronavirüs, Evcilleştirilebilirse Sıradan Bir Kış Enfeksiyonu Haline Gelir
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Prof. Dr. Osman Müftüoğlu, aşılama ile koronavirüs salgının önüne geçilebileceğine dikkat çekerek, “Virüsün evcilleştirilmesi onun sıradan bir kış enfeksiyonuna dönmesi haline geliyor” dedi.

Hürriyet yazarı Prof. Dr. Osman Müftüoğlu, Koronavirüs’ün evcilleştirilebileceğini, çaresinin ise yaygın bir aşılama faaliyeti olduğunu söyledi.

Prof. Müftüoğlu, “‘Hızlı aşılama’ kampanyamız başarıyla sürüyor. Ve görünen o ki eğer bu hızla devam edebilirsek çok değil, 3-4 ay içinde salgını önemli ölçüde kontrol altına almış olacağız. Ama bilelim ki mevcut ve oluşabilecek muhtemel yeni varyantlar, her zaman için önemli birer tehdit olmaya devam edecek. Gerçi mevcut aşıların çoğu en son tespit edilen Delta ve Delta Plus varyantları dahil, varyantların neredeyse tamamına karşı etkili ve koruyucu gibi görünüyorlar ama yine de bilelim ki her yeni varyant yeni bir risk olarak karşımıza çıkacaktır” dedi.

Prof. Müftüoğlu, açıklamalarına şöyle devam etti:

“Ve yine anlaşılan o ki eğer aşılamayı hızla sürdürebilir ve mümkün olan en kısa zaman diliminde mümkün olduğu kadar çok insanımızı aşılayabilirsek “virüsü evcilleştirmek” gibi önemli bir şansı da yakalayabilmemiz mümkün olabilecek.

Unutmayalım: Virüsün evcilleştirilmesi onun sıradan bir kış enfeksiyonuna dönmesi haline geliyor. Bunun için en etkili çare olarak da hızla uygulanan yaygın bir aşılama faaliyeti ve bunun sağlayacağı yüksek düzeyde toplumsal bir bağışıklık gücü gösteriliyor. ÖZETİ ŞUDUR: Aşılama oranlarını ne kadar yükseltebilir, aşılama hızını ne kadar arttırabilirsek virüsü evcilleştirip sıradan bir kış enfeksiyonu haline getirme şansımız o ölçüde artacaktır. İŞTE BU NEDENLE aşılamada frene basmamak, hızı kesmemek, daha da önemlisi çevremizdeki kararsızları ikna edip bir an önce aşılanmalarını sağlamak şu anda en önemli önceliklerimizdir. TEKRARLIYORUM: Bu virüs de evcilleştirilebilir. Çaresi ise yaygın bir aşılama faaliyeti.”

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.