DOLAR 16,3705 -0.07%
EURO 17,5977 0.54%
ALTIN 972,83-0,18
BITCOIN 485063-0,05%
Ankara
25°

AÇIK

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan’dan Halkın Koronavirüs Aşısıyla İlgili Yorumlarına Tepki
  • Haberiniz.com.tr
  • Gündem
  • Prof. Dr. Mehmet Ceyhan’dan Halkın Koronavirüs Aşısıyla İlgili Yorumlarına Tepki

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan’dan Halkın Koronavirüs Aşısıyla İlgili Yorumlarına Tepki

ABONE OL
4 Temmuz 2021 00:20
Prof. Dr. Mehmet Ceyhan’dan Halkın Koronavirüs Aşısıyla İlgili Yorumlarına Tepki
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, sosyal medya hesabında, Koronavirüs aşılarıyla ilgili “Hocam, faz 4 çalışmaları devam ederken nasıl oluyor da böylesine tavsiyelerde bulunuyorsunuz?” sorusunu soran takipçisine “Karpuz seçimini bile deneyimine güvenip karpuzcuya bırakan halkın, salgın ve aşı konusunda uzman kesilmesi beni öldürüyor” dedi.

Ceyhan, Twitter’da kendisine “Sinovac geleneksel yöntemle yapılan bir aşı ama Biontech yeni bir teknoloji onam. Çin aşısında alınmazken Alman aşısında alınıyor. Perikardit vakalarında anlamlı artış olduğunu söylüyor birçok kardiyoloji uzmanı ayrıca 5 sene sonra vücutta neler yapabileceği kocaman bir soru işareti? Sizin gibi değerli bilim insanına sonsuz saygı duyuyorum ve taktir ediyorum Yayına dayalı, bilime dayalı görüşlerinize de saygım sonsuz” mesajını yazan kullanıcıya yanıt verdi.

“Karpuz seçimini bile deneyimine güvenip karpuzcuya bırakan halkın, salgın ve aşı konusunda uzman kesilmesi beni öldürüyor. Bir arkadaşımız sormuş. Herkesin bilgisi olsun diye buradan yanıtlıyorum” yanıtını veren Ceyhan ,sosyal medya heabından aşı çalışmalarıyla ilgili şu bilgileri paylaştı:

  1. Faz 4 çalışması aşı (veya ilaç) ruhsat alıp uygulanmaya başladıktan sonra yapılan çalışmadır. Yani şu anda kullanılan aşılarda yapılan çalışmalar faz 4 çalışmalardır. Faz 4 bitmeden niye aşılar kullanılıyor diye bir soru olmaz yani.
  2.  Perikardit değil, miyokardit. Bilimde kardiolog dedi diye bir delil olmaz. 300 milyon dozda 1100 miyokardit görüldü, bu aşı olmayanlarla anlamlı fark oluşturmadı. Hepsi gençlerde ve hafif vakalardı. Oysa COVID 19 geçirenlerde yüz kat daha sık ve ağır vakalar görülüyor.
  3.  Çin / Alman aşısı farkına gelince, üretim Almanya’da değil, ABD’de yapılıyor. Çin’in üretim denetiminde problem var. Bakın, Çin aşısı olanları tekrar aşılamak zorunda kaldık.
  4.  5 yıl sonra aşı ne yapacak? Pandemi ve aşının gerçekleri bunlar. 5 yıl bekleyelim mi? Salgın ne olacak? Bu yaklaşımla, hiçbir aşı veya ilaç geliştirilemez. Kullandığınız ağrı kesici, antibiyotik, kanser ilaçlarında 5 yılı bırakın, 5 hafta beklenildi mi sanıyorsunuz?
  5. Uzun süreli yan etkileri öngörme yöntemleri var, bu aşılarda da kullanıldı ve güvenli bulundu. Son olarak; ne olur, Dünya’da en uzun eğitimi gerektiren bu konularda Google‘dan bakıp, 2 cahilin yazısını okuyarak fikir sahibi olmaya çalışmayın. Karpuza gösterdiğiniz saygı.

 

 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.