DOLAR 16,3705 -0.07%
EURO 17,5977 0.54%
ALTIN 972,83-0,18
BITCOIN 485063-0,05%
Ankara
25°

AÇIK

Pazar Günü Kısıtlaması Kaldırılacak Mı? Peş Peşe İki Kritik Toplantı!

Pazar Günü Kısıtlaması Kaldırılacak Mı? Peş Peşe İki Kritik Toplantı!

ABONE OL
9 Haziran 2021 18:07
Pazar Günü Kısıtlaması Kaldırılacak Mı? Peş Peşe İki Kritik Toplantı!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

1 Haziran’da kademeli normalleşme sürecine geçilmesinin ardından milyonlarca vatandaş gözünü Kabine Toplantısı’na çevirmiş durumda.

Koronavirüsle mücadele kapsamında son durumun değerlendirilmesi beklenen Kabine Toplantısı bu hafta erkene alındı ve yarın yapılacak. Koronavirüs Bilim Kurulu da bugün toplanarak salgınla mücadeledeki gelişmeleri değerlendirecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 1 Haziran’daki Kabine Toplantısı’nın ardından kademeli normalleşme planını açıklamış ve koronavirüsle mücadelede yeni dönem başlamıştı. Kritik kararların alındığı toplantının ardından bu hafta yapılacak Kabine Toplantısı NATO Liderler Zirvesi nedeniyle yarına alındı. Yarın gerçekleşecek kabine toplantısı öncesi Koronavirüs Bilim Kurulu’nun toplanacağı duyuruldu.

İki haftada bir gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı’nın tarihi de zirve dolayısıyla öne çekildi. Toplantının 10 Haziran Perşembe günü yapılması kararlaştırıldı.

KRİTİK KABİNE TOPLANTISI’NDA GÜNDEM KORONAVİRÜS

Pazar günü kısıtlaması kaldırılacak mı? Peş peşe iki kritik toplantı
Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki toplantının en önemli gündem maddesi koronavirüs salgınıyla mücadele olacak. Toplantıda, Kovid-19’la mücadele kapsamında kademeli normalleşmeye geçilmesinin ardından vaka ve vefat sayılarının seyri, aşılama sürecindeki son durum ve yerli aşı çalışmaları ele alınacak.

Güvenlik konularının da görüşülmesi beklenen toplantıda, yurt içinde ve sınır ötesinde devam eden terörle mücadele operasyonları konusunda kabinenin bilgilendirilmesi bekleniyor.

Ekonomik gelişmelerin ele alınacağı toplantıda, NATO Zirvesi öncesi dış politikaya ilişkin de değerlendirmeler yapılacağı öngörülüyor.

KABİNE TOPLANTISI’NDA YENİ KARARLAR ALINACAK MI?

Koronavirüs vaka sayılarının seyrinin değerlendirileceği Kabine Toplantısı’nda yeni kararlar alınıp alınmayacağı da vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kritik toplantı sonrası bu konuya ilişkin açıklama yapması bekleniyor.

Yeni normalleşme planında 1 Haziran’dan itibaren hafta sonu cumartesi günü için sokağa çıkma kısıtlaması saat 22.00’da başlayacak şekilde güncellenmiş, pazar günü ise tüm gün kısıtlama uygulanması kararı alınmıştı. Pazar günü kısıtlamasının da kaldırılıp kaldırılmayacağı Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamasının ardından belli olacak.

BİLİM KURULU BUGÜN TOPLANIYOR

Yarın gerçekleşecek kabine toplantısı öncesi Koronavirüs Bilim Kurulu’nun toplanacağı duyuruldu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında yapılacak toplantı videokonferans yöntemiyle gerçekleştirilecek. Toplantının ardından Bakan Koca, saat 19.00’da YouTube üzerinden canlı açıklama yapacak.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.