DOLAR 13,61800.17%
EURO 15,2600-0.23%
STERLIN 18,3054-0.05%
ALTIN 793,89-0,08
BIST %
BITCOIN 498937-2,45%
Ankara
-7°

PARÇALI BULUTLU

13 21

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Orhan Gencebay: “Dış güçler yüzünden döviz artıyor”

Orhan Gencebay: “Dış güçler yüzünden döviz artıyor”

ABONE OL
27 Kasım 2021 17:03
Orhan Gencebay: “Dış güçler yüzünden döviz artıyor”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Şarkıcı Orhan Gencebay, Türk Lirası’ndaki değer kaybıyla ilgili, “Yüksek faizle Türkiye’yi soymak istiyorlar” diye konuştu. Gencebay, “Evet, bir sıkıntı var ama abartmasınlar” dedi.

“Bu, bana göre kasıtlı çıkarıldı” diyen Gencebay, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yabancıların yapmak istedikleri planlarına, projelerine göre çıkmıştır. 90’larda, her yıl yüzde 100’e yakın çıkıyordu dolar. Biz bunları yaşadık. Yüzde 7 bin 500 faiz alınır mı? Alınıyordu. Türkiye faiz veren bir ülke durumuna sokuldu. Bizi soydular, sömürdüler. Türkiye bunları yaşadı.,

Evet, bir sıkıntı var, pandemi nedeniyle bütün dünya yangın yeri. Bu geçecek, abartmasınlar. Evet, sıkıntı var ama 70’lerdeki 90’lardaki sıkıntıların yanında hiçbir şey değil. 70’lerde can güvenliği bile yoktu. 3 yılda bir yurt dışına çıkılıyordu. Arabası olan 1 depo benzin alabiliyordu. Karneyleydi her şey. Kuyruklar, karneler. Can güvenliği yoktu.

Bunlar komik”

“Ben devletçiyim, ben hiçbir zaman herhangi bir partili olmadım” diyen Gencebay, şöyle devam etti:

Bana her partiden çok teklifler yapıldı ama partili olmadı. Ben devletçiyim, vatanseverim. Atatürk’ün kurmuş olduğu bu vatana canıyla başıyla sahip çıkan bir insanım. Benim bakışım budur. Neticede Tayyipçi denmesinin nedeni, sanıyorum bu akil döneminde başladı. Ondan evvel böyle bir şey yoktu. Akil dönemi neydi peki? Bir gün beni bakanımız Beşir Atalay bey aradı. Orhan Bey, sizi kanaat önderi seçtik dedi. Elinizi ülkemiz için taşın altına koyar mısınız dedi. Dedim ki; sayın bakanım ülkem için canımı veririm. Bunu bana değil, sokaktan geçen herhangi birine de söylerseniz, o da aynı cevabı verir. Tabii yapacağım bir şey varsa, şerefle onurla yapacağım dedim. Üstelik, Atatürk’ümüz derki maksat vatansa gerisi teferruattır dedim. Biz buna inanmışız, memnuniyetle dedim. Böyle bir kabulüm oldu. Benim devletle görüşüp, konuştuğum cümleler bunlardır.”

Gencebay, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ilgili de “Ben devletime çok saygılı olduğum için devletimi yönetenlerle kesinlikle samimiyetim var benim. Süleyman Demirel ile neredeyse baba-oğul gibiydik. Ecevit’in peşinde dolandık, ülkemiz daha iyi olsun diye, onu teşvik ettik. Ve 80’lerde Turgut Özal ile son derece yakındık. Benim devlet adamlarına ilgimin olması son derece normal, sahip çıkarım. Ayrıca Tayyip Bey’in özel yeri var. Kendisini çok severim insan olarak. O mazlumun ve mağdurun yanındadır. Çok eskiden beri tanırım. Ve şu anda zaten yaptıkları ortada. Hepsi milli değerdedir.” ifadelerini kullandı.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.