DOLAR 16,8031 0.06%
EURO 17,5193 0.1%
ALTIN 973,52-0,23
BITCOIN 320275-0,78%
Ankara
20°

AÇIK

Mısırlı Askerler Yunanistan’da Eğitilecek!

Mısırlı Askerler Yunanistan’da Eğitilecek!

ABONE OL
8 Temmuz 2021 10:36
Mısırlı Askerler Yunanistan’da Eğitilecek!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yunanistan ve Mısır’dan iş birliği protokolü: Mısır askerini Yunanistan’da eğitecek

Yunanistan’ın başkenti Atina’da bugün düzenlenen törende Mısır ve Yunanistan ile askeri eğitim iş birliği protokolü imzalandı. Protokole göre Mısır askeri personelinin Yunanistan askeri eğitim kurumlarında eğitileceği belirtildi.

Yunanistan’ın başkenti Atina’da dün düzenlenen törende Yunanistan Genelkurmay Başkanı Konstantinos Floros, Atina’ya resmi ziyarette bulunan Mısır Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanı Korgeneral Mohammed Farid Hegazy’i Genelkurmay Başkanlığı’nda karşıladı. Konuk Genelkurmay Başkanı Mohammed Farid Hegazy’nin 8 Temmuz Perşembe gününe kadar Atina’da kalacağı belirtildi. Konu ile ilgili açıklama ve imzalanan protokol fotoğrafları Yunanistan Savunma Bakanlığı tarafından basına verildi.

AKDENİZ, ORTADOĞU VE KUZEY AFRİKA’DAKİ GELİŞMELER DEĞERLENDİRİLDİ
Genelkurmay Başkanı Mohammed Farid Hegazy, dün Konstantinos Floros ile Yunanistan Savunma Bakanı Nikos Panagiotopulos’ın makamında bir araya gelerek görüştü. Görüşme sırasında, mevcut bölgesel ve uluslararası gelişmelerin yanı sıra Akdeniz, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’daki güvenlik ve istikrar üzerindeki etkilerine odaklanarak karşılıklı çıkar konularına değindiler, her iki ülke için de en önemli ve öncelik olduğu üzerine mutabık kalındığı her iki tarafça belirtildi.

ORTAK TATBİKATLAR DEVAM EDECEK
Bu bağlamda, iki ülkenin, özellikle askeri düzeyde, geniş bir ortak eğitim ve tatbikat ağı aracılığıyla geliştirdikleri yakın ilişkilerden, tam bir başarı ile gerçekleştirilen ve halihazırda planlanmış ve tamamlanmış olan ortak eğitim ve tatbikatların detayları konuşuldu. “BRIGHT STAR 21” ve “MEDUSA 11” gibi planlanmış ve yakın gelecekte tekrar gerçekleştirilecek olan tatbikatlardan büyük memnuniyet duyulduğuna ayrıca belirtildi.

YUNANİSTAN VE MISIR İLİŞKİLERİ GELİŞTİRİLECEK
Genelkurmay Başkanı Konstantinos Floros, Yunanistan’ın uluslararası hukuka olan sıkı bağlılığına, iyi komşuluk ilişkilerine ve anlaşmazlıkların çözümü için bir temel olarak dürüst diyaloğa özellikle değinirken, Yunan ve Mısır Silahlı Kuvvetleri ile arasındaki zaten var olan mükemmel ilişkileri ve iş birliğini daha da güçlendirmeye olan ilgisi, yeni işbirlikleri ve faaliyetler üzerine çalışıldığı belirtildi.

MISIR ASKERİ KUVVETLERİ YUNANİSTAN ASKERİ EĞİTİM KURUMLARINDA EĞİTİLECEK
Mısır Genelkurmay Başkanı Mohammed Farid Hegazy, Yunan mevkidaşı ile geliştirdiği özel dostluğa atıfta bulunarak, mükemmel ilişkiler hariç, iki ülkenin Silahlı Kuvvetleri arasındaki ortak tatbikatların yürütülmesinden oluşan sonuçları değerlendirdi. Yunanistan ve Mısır arasında ulusötesi ve askeri düzeyde, daha geniş bölgede barış, güvenlik ve istikrarı sağlamak için iki ülke arasındaki ilişkileri askeri düzeyde daha da güçlendirmeye olan bağlılığını da belirtti.
Bu resmi ziyarette iki Devletin Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanları tarafından, Mısır Askeri Kuvvetlerinin, Yunan Askeri Eğitim Kurumları’nda eğitim sağlanması için İşbirliği Protokolü’nün imzalandığı açıklandı.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.