DOLAR 13,5513-0.96%
EURO 15,1222-0.94%
STERLIN 18,1617-0.88%
ALTIN 777,23-1,36
BIST %
BITCOIN 5124271,22%
Ankara
-5°

KAPALI

06 46

İMSAK'A KALAN SÜRE

Miçotakis AB’yi Türkiye’ye karşı daha sert bir tavır almaya çağırdı

Miçotakis AB’yi Türkiye’ye karşı daha sert bir tavır almaya çağırdı

ABONE OL
29 Ekim 2021 18:52
Miçotakis AB’yi Türkiye’ye karşı daha sert bir tavır almaya çağırdı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Atina’yı ziyaret eden Almanya Başbakanı Merkel’i ağırlayan Miçotakis, Avrupa’nın ılımlı tutumunun Türkiye’yi keyfi davranışlara teşvik ettiğini öne sürdü.

Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis bugün, Avrupa Birliği’ni Türkiye’ye karşı daha sert bir tavır almaya çağırdı.

Veda ziyareti için Atina’da bulunan Almanya Şansölyesi Angela Merkel ile düzenlediği ortak basın toplantısında konuşan Miçotakis, “Batı’nın ılımlılığı genellikle Türkiye’nin keyfi davranışlarını teşvik ediyor gibi görünüyor. Avrupa ilkelerinin Avrupa pratiğine dönüşmesinin zamanı geldi” dedi.

Yunan basınında çıkan haberlere göre, Miçotakis, Yunanistan’ın komşularıyla uluslararası hukuk temelinde iyi ilişkiler kurmak istediğini söyledi ve “Ancak Yunanistan, egemenlik haklarına yönelik tehditlere müsamaha göstermeyecektir” diye ekledi.

Angela Merkel de “Bütün ülkelerin uluslararası hukuka ve BM kararlarına uyması gerektiğini” belirtti ve diyalog yoluyla sorunlara çözüm bulmanın “önemli ama zor” olduğunu ekledi.

Merkel, Yunanistan’ın Türkiye olan sorunlarının Avrupa için de sorun olduğu konusunda mutabık kaldıklarını belirtti ve örnek olarak göç sorununu gösterdi.

Almanya Şansölyesi, bununla birlikte, bütün konularda görüş birliği sağlanmasının her zaman mümkün olmadığını bildirdi.

Miçotakis, Merkel’in siyasî mirasından övgüyle söz etti ve Yunanistan’ı Avro bölgesinden ayrılmanın eşiğine getiren 10 yıllık ekonomik kriz sırasındaki yapıcı rolünü göklere çıkardı.

Miçotakis, “Merkel aklın ve istikrarın sesiydi. O, bazı dönemlerde haksız da davranmış olabilir ama Yunanistan’ın Avrupa’dan dışlanmasını reddettiği 2015’te olduğu gibi hep belirleyici oldu” dedi.

Miçotakis, “Siz de sonunda Yunanlılardan çok şey istediğinizi kabul ettiğiniz, neyse ki ne kemer sıkma politikası ne de ucuz ulusal sloganlar zamana yenik düştü! Toplumsal dayanışma ve gerçek yurtseverlik sonunda zafer kazandı” diye ekledi.

Kaynak:AjansBizim

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.