DOLAR 13,67891.34%
EURO 15,53921.99%
STERLIN 18,12241.23%
ALTIN 783,071,15
BIST 2.004,551,19%
BITCOIN 6932350,20%
Ankara

AÇIK

06 35

İMSAK'A KALAN SÜRE

MHP’li Kaşıkçı, Meclis’te Zeytin Üreticilerinin Taleplerini Anlattı

MHP’li Kaşıkçı, Meclis’te Zeytin Üreticilerinin Taleplerini Anlattı

ABONE OL
15 Haziran 2021 20:21
MHP’li Kaşıkçı, Meclis’te Zeytin Üreticilerinin Taleplerini Anlattı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

MHP Hatay Milletvekili Lütfi Kaşıkçı, “Zeytin ile ilgili destekleme rakamlarında Tarım ve Orman Bakanlığımızdan bir artış bekliyoruz.” dedi.

Kaşıkçı, Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, geçen hafta seçim bölgesi Hatay’da zeytin ve zeytinyağı üreticileriyle Antakya Ziraat Odası’nda bir toplantı yaptıklarını ve onların sorunlarını dinlediğini anlattı.

Şehrin zeytincilik açısından Türkiye’de önemli bir konumda olduğuna işaret eden Kaşıkçı, sofralık zeytin üretiminde Türkiye’de üçüncü, zeytinyağı üretiminde ise dördüncü sırada bulunduğunu kaydetti.

Hatay genelinde 103 zeytinyağı işletmesinin bulunduğunu dile getiren Kaşıkçı, “Zeytinyağı fabrikalarının üç fazdan iki faza geçmesiyle ilgili yönetmelikte değişiklik yapılmış. Bu tesislerin sahiplerinin büyük bir kısmı süreç içerisine dahil olmuşlar ancak ekipman alabilmek adına 1-2 yıl daha Tarım ve Orman Bakanlığından müsaade istemekteler.” diye konuştu.

Kaşıkçı, zeytin üreticilerinin taleplerine de değinerek şunları söyledi:

“Afrin’den yüklü miktarda zeytinyağı geldiğinde iç piyasada bir problem oluyor. Zeytinyağının bu kadar fazla olduğu bir ortamda yerli zeytinyağı üreticilerinin fiyatların aşağı düşeceği noktasında endişesi var. Bunda da haklılar. Ayrıca Afrin’den gelen zeytinyağının iyi bir denetimden geçirilmesini istiyor vatandaşlarımız. Gümrük kapısında son teknolojilerle donatılmış bir laboratuvar kurulması ve bu yağın iyi bir şekilde analiz edilmesini talep ediyorlar. Zeytin ile ilgili destekleme rakamlarında bakanlığımızdan bir artış bekliyoruz. Vatandaşlarımızın daha fazla zeytincilikle uğraşmasının, daha fazla zeytin ağacı dikmesinin bu ürüne devlet tarafından belirlenen destekleme rakamlarıyla doğru orantılı olarak artacağına inanıyorum.”

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.