DOLAR 12,4274-0.07%
EURO 14,0045-0.57%
STERLIN 16,5480-0.4%
ALTIN 712,59-0,05
BIST 1.776,41-2,35%
BITCOIN 7120935,34%
Ankara
18°

PARÇALI BULUTLU

06 26

İMSAK'A KALAN SÜRE

MGK Bildirisi yayımlandı: Ekonomi politikalarındaki sınama ile tehditler değerlendirildi
  • Haberiniz.com.tr
  • Ekonomi
  • MGK Bildirisi yayımlandı: Ekonomi politikalarındaki sınama ile tehditler değerlendirildi

MGK Bildirisi yayımlandı: Ekonomi politikalarındaki sınama ile tehditler değerlendirildi

ABONE OL
25 Kasım 2021 21:02
MGK Bildirisi yayımlandı: Ekonomi politikalarındaki sınama ile tehditler değerlendirildi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın  başkanlığında düzenlenen toplantı sonrasında ‘İhracat odaklı ekonomi politikalarının hayata geçirilme sürecindeki sınamalar ile tehditler değerlendirilmiştir’ açıklaması yapıldı.

 

MGK toplantısında iç ve dış gelişmeler değerlendirildi. Açıklamada, ”Türkiye’nin inşa ettiği sağlam altyapı üzerinde, hedeflerine uygun şekilde yatırım, üretim, istihdam ve ihracat odaklı ekonomi politikalarını hayata geçirme sürecinde karşılaştığı ve karşılaşabileceği sınamalar ile tehditler”in de değerlendirildiği belirtildi.

Milli Güvenlik Kurulu (MGK), Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde toplandı.

İç ve dış gelişmelerin değerlendirildiği toplantıdan sonra yapılan açıklamada, şu bilgilere yer verildi:

”1. PKK/KCK-PYD/YPG, FETÖ VE DEAŞ terör örgütleri başta olmak üzere, millî birlik ve beraberliğimiz ile bekamıza yönelik her türlü tehdit ve tehlikeye karşı yurt içinde ve yurt dışında azim ve kararlılıkla icra edilen operasyonlar hakkında kurula bilgi sunulmuş ve ilave tedbirler görüşülmüştür.

Bu kapsamda; bölücü terör örgütüyle hudutlarımız başta olmak üzere gerekli her türlü mücadelenin tavizsiz bir şekilde sürdürüleceğinin altı çizilmiştir.

”Sınamalar ve tehditler değerlendirildi”

2. Türkiye’nin inşa ettiği sağlam altyapı üzerinde, hedeflerine uygun şekilde yatırım, üretim, istihdam ve ihracat odaklı ekonomi politikalarını hayata geçirme sürecinde karşılaştığı ve karşılaşabileceği sınamalar ile tehditler değerlendirilmiş, Cumhuriyetimizin 100. yılına her alanda olduğu gibi iktisadi olarak da güçlü şekilde ulaşma kararlılığı teyit edilmiştir.

3. Türkiye’nin iyi niyetli çağrılarına rağmen PKK/KCK-PYD/YPG terör örgütüne gayrimeşru destek verenlerden, uluslararası hukukun açıkça ihlali olan bu faaliyetlerini bir an evvel sonlandırmalarının beklendiği ifade edilmiştir.

”Bölgesel barışı bozacak neticeler”

4. Irak’ın, topraklarının terör örgütlerinden temizlenmesi doğrultusunda verdiği mücadeleye olan güçlü desteğimiz teyit edilmiş; bununla birlikte terörle mücadele gerekçesiyle atılan adımların özellikle etnik ve mezhebî dengeler bakımından hassasiyet taşıyan bölgelerde toplumsal barışı bozacak neticeler ortaya çıkarmaması gerektiği kuvvetle vurgulanmıştır.

5. Balkanlardaki son gelişmeler değerlendirilmiş; ülkemizle güçlü tarihî ve kültürel bağları bulunan bu coğrafyada büyük fedakârlıklarla tesis edilen huzur ve barışın sürdürülebilmesinin önemi vurgulanmış; tüm aktörlerin bu amaçla sorumlu davranmasının ve istikrarı bozacak girişimlerden imtina etmesinin zaruretine dikkat çekilmiştir.

”Yunanistan’tan saldırgan söylem ve eylemleri”

6. Yunanistan’ın; saldırgan söylem ve eylemlerle iyi komşuluk ilişkilerinin gereklerini yerine getirmemekte ısrar etmesinin ve uluslararası antlaşmalardan kaynaklanan yükümlülüklerini ihlal eden tutumunu sürdürmesinin, bölgemizde istikrar ve huzuru olumsuz etkileyeceği vurgulanmıştır.

Uluslararası hukuka ve iyi komşuluk ilişkilerine aykırı tutumunu destekleyerek Yunanistan’ı daha ileri adımlar atması için teşvik eden güçler, bölgenin huzurunu bozacak bu yaklaşımlarından vazgeçerek hakkaniyet ve barış yönünde konum almaya davet edilmiştir.

Libya’da tek taraflı adımlardan kaçınılmalı

7. Libya’da kalıcı barış ve refah ortamının tesis edilmesi sürecindeki kritik aşamalardan birisi olan devlet başkanlığı ve meclis seçimlerinin hukuka uygun bir şekilde ve sükûnet içinde gerçekleştirilebilmesi için tek taraflı adımlardan kaçınılması gerektiği belirtilmiş; uluslararası toplum, süreci kendi menfaatleri uğrunda istismar eden aktörlere karşı durmaya çağrılmıştır.

Ermenistan’a uzatılan barış eli

8. Karadeniz ve Kafkasya’daki gelişmeler ele alınmış, kuzeydeki komşularımız arasındaki anlaşmazlıkların, uluslararası hukuk ve ülkelerin toprak bütünlüğüne saygı çerçevesinde, barışçıl yollarla bir an önce çözülmesinden yana olduğumuz; ayrıca, Ermenistan’ın kendisine uzatılan barış elini bir fırsat olarak değerlendirmesinin, ateşkese tam olarak uymasının ve iş birliği içinde olmasının önem arz ettiği belirtilmiştir.”

Kaynak:AjansBizim

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.