DOLAR 17,9590 0.32%
EURO 18,4174 0.72%
ALTIN 1.033,22-0,02
BITCOIN 415402-0,97%
Ankara
29°

PARÇALI AZ BULUTLU

MEB, Cübbeli Ahmet’i Recep Tayyip Erdoğan İmam Hatip Lisesi’ne Davet Etti

MEB, Cübbeli Ahmet’i Recep Tayyip Erdoğan İmam Hatip Lisesi’ne Davet Etti

ABONE OL
24 Eylül 2021 12:56
MEB, Cübbeli Ahmet’i Recep Tayyip Erdoğan İmam Hatip Lisesi’ne Davet Etti
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cübbeli Ahmet’in katıldığı bir programda “Çocuklarınızı imam-hatip ve ilahiyata göndermeyin daha az zararla çıkarlar” demesi üzerine MEB’den tepki geldi. Cübbeli Ahmet, Fatih’teki İstanbul Recep Tayyip Erdoğan İmam Hatip Lisesine davet edildi.

Cübbeli Ahmet olarak bilinen Ahmet Mahmut Ünlü’nün CNN Türk’te katıldığı “Tarafsız Bölge” programında imam-hatip ve ilahiyat için kullandığı ifadeler tartışmalara neden oldu.

Cübbeli Ahmet, “Çocuklarınızı imam hatip lisesi ve ilahiyata göndereceğinize düz ortaokul ve liselere gönderin” ifadeleri, Milli Eğitim Bakanlığı’nın tepkisini çekti.

Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürü Dr. Nazif Yılmaz, “Okullarımızı, öğretmen ve öğrencilerimizi zan altında bıraktığı için ifadelerini tashih etmesini arzu ediyoruz” dedi.

Dr. Naif Yılmaz, “Bir de, kendisini daha geniş bilgi almak için 1951 yılında ilk açılan okullardan kendisine yakın olan Fatih’teki İstanbul Recep Tayyip Erdoğan İmam Hatip Lisesine davet ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürü Dr. Naif Yılmaz’ın konuyla ilgili açıklamalarının tamamı şu şekilde:

“Sayın Ahmet Mahmut Ünlü’nün İmam Hatip Okulları ile ilgili açıklamaları kendisinin bu kurumlar hakkında sahih olmayan nakiller üzerinden zanda bulunmasına sebep olduğunu görmekteyiz. Bir asırdır “İmam Hatip Mektebi/Okulu/Lisesi” adıyla eğitim sistemimizde yerini alan İmam Hatip Okullarının temel misyonu, eğitim öğretimde bütüncül bir yaklaşımı esas alıp fizik-metafizik, madde-mânâ, dünya-ahiret dengesini ve ilişkisini gözeterek varlığa, hayata, bilime ve sanata tevhîdî bir anlayışla bakan, hayatın her alanında erdemleriyle var olan, tarihî ve kültürel mirasımızı özümsemiş, ailesine, çevresine, ülkesine ve bütün insanlığa faydalı olma idealine sahip, Kur’an ve Sünnet ekseninde bilgi ve hikmetin yolundan giderek medeniyetimizin ihyâ ve inşâ sürecinde sorumluluk alan öncü nesillerin yetiştirilmesi olmuştur.

İmam hatip okullarında verilen eğitimde ve ders kitaplarında ayrımcılıkları ve mezhebî farklılıkları öne çıkaran bir anlayış değil Kur’an ve sünnet merkezli, temel İslâmî kaynaklara dayalı bütünleştirici ve birleştirici bir yaklaşım ortaya konulmaktadır.

Okullarda verilen din eğitiminde İslam dîni içerisinde ortaya çıkan farklı fıkhî yorumlar ve düşünce oluşumları bir zenginlik olarak kabul edilerek öğrencilerin bu bilgileri doğru bir şekilde öğrenmesi hedeflenmektedir. Bunun sonucunda, öğrencilerin Kur’an ve sünnet çerçevesinde doğru inanca sahip olmaları, doğru bilgi, doğru düşünce ve doğru davranış kazanmaları hedeflenmektedir. Ülke insanının dînî inanış ve anlayışlarını göz ardı etmeksizin bid’at ve hurafelerden arındırılmış, sahih bir din öğretimi, devletin denetim ve himâyesinde gerçekleştirilmektedir.

Bir de, kendisini daha geniş bilgi almak için 1951 yılında ilk açılan okullardan kendisine yakın olan Fatih’teki İstanbul Recep Tayyip Erdoğan İmam Hatip Lisesine davet ediyoruz.”

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.