DOLAR 13,4710-0.35%
EURO 15,2466-0.44%
STERLIN 18,1685-0.41%
ALTIN 796,71-0,46
BIST %
BITCOIN 4847242,62%
Ankara
-5°

KAPALI

13 21

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Lisanssız elektrik üretiminde, ödeme için gerekli tüketim koşulu değiştirildi

Lisanssız elektrik üretiminde, ödeme için gerekli tüketim koşulu değiştirildi

ABONE OL
31 Ekim 2021 17:24
Lisanssız elektrik üretiminde, ödeme için gerekli tüketim koşulu değiştirildi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Lisanssız elektrik üretiminde ödeme yapılması için ”mücbir sebep” dışında da tüketim yapılması koşulu aranacak.

Lisanssız elektrik üretim tesislerinde, dağıtım şirketi tarafından ödeme yapılabilmesi için ”mücbir sebep dışında da tüketim yapılması koşulu” aranacak.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) Elektrik Piyasasında Lisanssız Elektrik Üretim Yönetmeliği’nde yaptığı değişiklik Resmi Gazete’de yayımlandı.

Buna göre, ”kabulü yapılarak” sisteme alınan lisanssız elektrik üretim tesis veya tesislerinde ”mücbir sebep hariç elektrik tüketimi olmaması” halinde ilgili aya ilişkin üretilen enerjinin görevli tedarik şirketi tarafından sisteme verildiği kabul edilecek. Bu kapsamda piyasa işletmecisi ve görevli tedarik şirketi tarafından herhangi bir ödeme yapılmayacak ve bu kapsamda sisteme verilen enerji YEKDEM’e bedelsiz katkı olarak dikkate alınacak.

Yürürlükteki düzenlemede bu süreç ”geçici kabul”den sonra başlatılıyor ve miktarına bakılmaksızın yapılan tüketime yönelik mahsuplaşma sağlandıktan sonra ödeme yapılıyordu.

Yönetmeliğin ilgili maddesi

Yönetmeliğin ”tüketim tesisleri” üst başlıklı 28. maddesinin 9. fıkrasının son metni ve eski metni şöyle:

Bugünkü Resmi Gazete’de yayımlanan yine düzenleme:

”Kabulü tamamlanarak işletmeye alınan üretim tesislerine ilişkin olarak; üretim tesisi ile ilişkilendirilen tüketim tesisi veya tesislerinde mücbir sebep halleri hariçelektrik tüketimi olmaması halinde, ilgili aya ilişkin üretilen enerjinin görevli tedarik şirketi tarafından üretilerek sisteme verilmiş olduğu kabul edilerek bu enerji ile ilgili olarak piyasa işletmecisi ve görevli tedarik şirketi tarafından herhangi bir ödeme yapılmaz ve bu kapsamda sisteme verilen enerji YEKDEM’e bedelsiz katkı olarak dikkate alınır.”

İlgili fıkranın eski metni:

”Geçici kabulü tamamlanarak işletmeye alınan üretim tesislerine ilişkin olarak; üretim tesisi ile ilişkilendirilen tüketim tesisi veya tesislerinde elektrik tüketimi olmaması halinde, ilgili aya ilişkin üretilen enerjinin görevli tedarik şirketi tarafından üretilerek sisteme verilmiş olduğu kabul edilerek bu enerji ile ilgili olarak piyasa işletmecisi ve görevli tedarik şirketi tarafından herhangi bir ödeme yapılmaz ve bu kapsamda sisteme verilen enerji YEKDEM’e bedelsiz katkı olarak dikkate alınır.”

Kaynak:AjansBizim

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.