Kudüs, Mescid-i Aksa, 3. İntifada ve Büyük Savaş

Kudüs, Mescid-i Aksa, 3. İntifada ve Büyük Savaş

ABONE OL
12 Mayıs 2021 12:40
Kudüs, Mescid-i Aksa, 3. İntifada ve Büyük Savaş
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Emekli Kurmay Albay Cahit Armağan Dilek, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, İsrail- Filistin krizini değerlendirdi.

“Mescid-i Aksa’da Müslümanlara yönelik İsrail saldırıları İsrail ile Filistin güçleri arasında çatışmaya dönüştü” diyen Dilek,  “İsrail’in yaptıkları en temel insan haklarını ihlal etmekten başka bir şey değil. Tam bir terör devleti uygulaması.” ifadelerini kullandı.

Cahit Armağan Dilek değerlendirmesinde, “Tarafların son açıklamaları ve sahadaki olaylara bakılırsa İsrail kapsamlı bir operasyon başlatmış gibi. Aslında İsrail bir süredir böyle bir operasyona hazırlanıyordu. Kapsamlı bir tatbikat için hazırlık seviyesini yükselmişti. Yani İsrail bütün Filistin mevzilerini imha edip işgal alanlarını daha da artırmaya yönelebilir. İsrail Savunma Bakanının son bir iki günde olup bitenleri “bu daha başlangıç” diye tanımlaması önümüzdeki günlerde yaşanacakların habercisi gibi. Filistinlilerin ise ellerinde ne var yoksa İsrail tarafına atıyor. Hatta aynı anda 130’dan fazla roket atarak Iron Dome denen savunma sisteminin etkinliğini az da olsa azalttılar.” değerlendirmesinde bulundu.

“Bütün bunlar yani karşılıklı sert karşılıklar 3. İntifada’nın ayak sesleri gibi duruyor.” diyen Dilek,
“Bu arada Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ‘Gerekirse Kudüs’e asker göndereceğiz’ dedi. Çavuşoğlu İslam ülkelerinden oluşturulacak gücü kastediyor.
Ama bu nasıl olacak? Mümkün mü?
BM Güvenlik Konseyi kararı ve İsrail’in rızası olmadan nasıl olacak?” sorularını sordu.

Dilek “Bunlara rağmen İslam ülkelerinin asker göndermesi İsrail’e savaş ilanı olur ki buna hangi Arap ülkesi evet der çok şüpheli. Hele hele Trump döneminde imzalanan İbrahimi Anlaşmalarından sonra. Israil’in Arap ülkeleriyle ilişkileri ittifaklara dönüşmüş durumda.Dolayısıyla Kudüs’e asker göndermek gibi hamasi söylemlerden çözüm çıkmaz.” değerlendirmesinde bulundu.

 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.