DOLAR 13,5513-0.96%
EURO 15,1222-0.94%
STERLIN 18,1617-0.88%
ALTIN 777,23-1,36
BIST %
BITCOIN 5176512,79%
Ankara
-2°

KAPALI

18 23

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Küçüğün feci ölümünde kusur belediyede bulundu

ABONE OL
2 Ocak 2021 20:08
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İstanbul Arnavutköy’de çocuk parkında üzerine güneş paneli düşen 10 yaşındaki Görkem Yağız Küçük hayatını kaybetmişti. Bilirkişi raporunda ”Belediyenin Park ve Bahçeler Müdürü tam kusurludur” denildi.

İstanbul Arnavutköy’de 15 Eylül 2020’de 10 yaşındaki Görkem Yağız Küçük, ikizi Güven ve arkadaşlarıyla birlikte evlerinin yakınındaki parka gitti. Çocuklar parkta sessiz sinema oynarken Görkem’in üzerine güneş paneli devrildi. Hastaneye kaldırılan küçük çocuk, başına aldığı darbe sonucu yaşamını yitirdi.

Gaziosmanpaşa Cumhuriyet Başsavcılığı olaya ilişkin soruşturma başlattı. CNNTÜRK muhabiri Ceylan Sever’in özel haberine göre, soruşturma kapsamında dosyaya makine mühendisi, elektrik mühendisi, inşaat mühendisi ve iş güvenliği uzmanından oluşan bilirkişi heyeti atandı. Heyet, olay yerini, otopsi raporunu ve Arnavutköy Belediyesi’nin söz konusu güneş paneline ilişkin çalışma raporlarını inceledi. Belediyenin park ve bahçeler müdürünün asli kusurlu olduğunu, ebeveynlerinin ve küçük Görkem’in herhangi bir kusurunun olmadığını ifade etti.

Bilirkişi raporunda özetle “Direk, taban plakası ve ana gövdesini birleştirme için yapılan kaynak işçiliğinin yetersizliği sonucu devrilmiş olabilir. Direk üzerindeki güneş panelleri ve elektrik panosunun maksimum rüzgar yükleri ve çevresel etmenler altında oluşturabileceği taban kuvvetleri, bilgisayar yardımlı hesaplama programları kullanılarak analiz edilmesi gerekirdi” ifadeleri yer buldu.

Kazaya konu aydınlatma direği ile ilgili dosyaya Haziran 2020, Ocak 2019 ve Mart 2018 tarihli üç adet kontrol tutanağı sunuldu. Ancak bilirkişi raporunda ”Bu tutanaklar aydınlatma direğinin elektrik aksamı ile ilgili yapılan bakım ve kontrolleri içermektedir, kaza ile illiyeti olan risklerle ilgili yapılması gereken kontrol ve gözlem konularını içermemektedir” diye söylendi.

Dosya kapsamında aydınlatma direğinin kazaya konu riskler yönünden uzman kişiler tarafından düzenlenmiş periyodik bakım ve kontrollerine ilişkin belgeler ve tesis edilmesine ilişkin kurulum proje ve statik hesaplamalar ile bilgiler mevcuttur ibareleri yer aldı.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.