DOLAR 13,71940.4%
EURO 15,56840.18%
STERLIN 18,2262-0.32%
ALTIN 786,210,93
BIST 1.910,411,61%
BITCOIN 6679461,17%
Ankara

PARÇALI BULUTLU

06 35

İMSAK'A KALAN SÜRE

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’dan, Mustafa Akıncı’ya: Seçimi Kaybetmeyi Hazmedememiş
  • Haberiniz.com.tr
  • Gündem
  • KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’dan, Mustafa Akıncı’ya: Seçimi Kaybetmeyi Hazmedememiş

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’dan, Mustafa Akıncı’ya: Seçimi Kaybetmeyi Hazmedememiş

ABONE OL
20 Haziran 2021 17:43
KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’dan, Mustafa Akıncı’ya: Seçimi Kaybetmeyi Hazmedememiş
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Eski Kuzey Kıbrıs Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’nın söylediği ‘Ankara’nın emriyle MİT seçimlere müdahale etti.’ sözlerine KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’dan yanıt geldi.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Antalya Gazeteciler Cemiyeti’ni ziyaretinde gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Eski Kuzey Kıbrıs Cumhurbaşkanı Akıncı’nın T24 yayınında söylediği “Ankara’nın emriyle MİT seçimlere müdahale etti. ‘Kazansan bile görevde kalamayacaksın’ dediler. Ankara’nın tek hâkimi konumundaki kişi olarak sayın Erdoğan, orada kendi çevresini nasıl yönetiyorsa burayı da öyle yönetmek istiyor” sözlerinin hatırlatılması üzerine Ersin Tatar, şöyle dedi:

“Seçimi kaybetmenin belli ki etkisi altında. Hazmedememiş. Seçimler gayet demokratik ve YSK tarafından onaylanmıştır. Her seçim döneminde olduğu gibi birtakım spekülasyonlar yapılmıştır. Biz bir zihniyeti temsil ediyoruz. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin geleceği ve bekası için, Türkiye Cumhuriyeti’yle aynı politikayı paylaşabildiğim için, yıllardır federal anlaşmaya izin vermediğim için artık yeni bir vizyonun yeni bir anlayışı için benim ve arkadaşlarımın cesaretiyle önemli bir adım atılmıştır. Eski politikayı terk etmek ve yeni bir politikayı ortaya koymak bir bakıma görev ve netice ister.

Hamdolsun halkımızın büyük bölümünün desteğini aldık. Türkiye’nin desteği de çok önemli. İki devleti dünya siyasetine getirdik. Hazmedemedikleri, eski siyasetin terk ediliyor oluşudur. Federal temelli anlaşma Rumlarla ortaklık demektir. Tek egemenlik Kıbrıs Türk halkı için tehlike arz ediyor. Esas oynanan oyun Kıbrıs’tan Türkiye’yi çıkartmaktır. Kıbrıs Türklerinin kendi bekası da önemlidir. Benim siyasetim yüzde 100 örtüşmektedir. Bu doğrudur ve bununla gurur duyuyorum. Bunlar yersiz iddialardır. Ben Kıbrıs Türk halkının menfaatlerini korurken tabi ki de Türkiye’nin güvenliği ve bekası için bu mücadeleyi yürütmekten dolayı son derece gururluyum. Sürekli olarak Akıncı ve yandaşları yalanlarla üzerime gelmektedir.”

“Türkiye ile bağlarının kopartılmasına asla müsaade etmeyeceğiz”

Cumhurbaşkanı olduktan sonra Türkiye ile kardeşlik duygularının pekiştiğini, iki halk arasındaki samimi ve gönül bağının daha da arttığını söyleyen Ersin Tatar, “Türkiye ile bağlarının kopartılmasına asla müsaade etmeyeceğiz. Siyasetimizi ona göre şekillendirmek durumundayız” düşüncesini dile getirdi.

Antalya ve Kıbrıs’ın birbiriyle yakın bağları olduğunu belirten Tatar, Anamur’dan suyu Kıbrıs’a götürdüklerini ve aradaki Doğu Akdeniz’i ‘Türk gölü’ gibi gördüklerini söyledi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.