DOLAR 17,0164 0.22%
EURO 17,5009 -0.09%
ALTIN 968,530,61
BITCOIN 3436300,88%
Ankara
25°

AÇIK

‘Kayıp Silahlar Araştırılsın’ Önergesi AKP ve MHP Oylarıyla Reddedildi: ‘Silahlar SADAT’a mı Verildi?’
  • Haberiniz.com.tr
  • Gündem
  • ‘Kayıp Silahlar Araştırılsın’ Önergesi AKP ve MHP Oylarıyla Reddedildi: ‘Silahlar SADAT’a mı Verildi?’

‘Kayıp Silahlar Araştırılsın’ Önergesi AKP ve MHP Oylarıyla Reddedildi: ‘Silahlar SADAT’a mı Verildi?’

ABONE OL
11 Kasım 2021 13:38
‘Kayıp Silahlar Araştırılsın’ Önergesi AKP ve MHP Oylarıyla Reddedildi: ‘Silahlar SADAT’a mı Verildi?’
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kayıp silahların araştırılması talebiyle TBMM’ye verilen önerge, yine AKP ve MHP oylarıyla reddedildi. CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, “Kafamızda soru işaretleri var. Bir orduyu, artı bir tugayı donatabilecek miktarda silahtan bahsediyoruz. Bu silahlar nerede? Mesela SADAT’a verilmiş olabilir mi” diye sordu.

İYİ Parti tarafından kayıp silahların akıbetinin araştırılması talebiyle verdiği meclis araştırma önergesi, AKP ve MHP oylarıyla reddedildi.

BU SİLAHLAR SADAT’A VERİLMİŞ OLABİLİR Mİ?

İçişleri Bakanlığı’nın kayıp silahlarla ilgili paylaştığı verilere dikkat çeken ve silahların yoğun olarak Gezi Parkı olayları ve 15 Temmuz darbe girişi döneminde kaybolduğunun altını çizen CHP’li Bakan, “Kafalarımızda soru işaretleri var. Bu silahlar nerede? Bu silahlar mesela SADAT’a verilmiş olabilir mi? Bu sorular da kafamızda dolaşıyor” dedi.

Bakan, şöyle konuştu:

“Kayıp silah meselesi, bir şahsın kaybettiği silah değil. Emniyet Genel Müdürlüğü’nün 2017 yılı faaliyet raporunda, 106 bin kayıp silahtan bahsediliyor. Önceki yıllara bakıyoruz; mesela 2013 yılında kayıp silah sayısı 76 bin. Bir anda, 2014 yılında kayıp silah sayısı 14 bine düşüyor. 60 bin silah ortadan kayboluyor. 2013 yılı, Gezi Parkı direnişi olduğu dönem. Sanki 60 bin silah birilerine verilmiş de geri toplanmış gibi kafamızda şüphe uyanıyor. 2015’ten 2017’ye, iki yıl içinde 90 bin artıyor kayıp silah sayısı. Yani 2016 yılına işaret ediyor büyük ölçüde. Darbe girişiminin olduğu dönem, 90 bin silahlık bir artış görünüyor. Ordu mevcutları 80 binden başlar. Düşünün silah sayısını, bir orduyu artı bir tugayı donatabilecek miktarda silahtan bahsediyoruz. Kafalarımızda soru işaretleri var. Bu silahlar nerede? Bu silahlar mesela SADAT’a verilmiş olabilir mi? Bu sorular da kafamızda dolaşıyor.

Devletin, yürütmenin yapması gereken nedir? Emniyet Genel Müdürlüğü bununla ilgili bir soruşturma başlatır, savcılık soruşturma başlatır. ‘Biz yıkalım, hukuk sonradan gelsin’ diyen Soylu’nun bakanlığında bir soruşturma başlatıldı mı bununla ilgili? Bir soruşturma başlatılmadı. Peki yargı bununla ilgili bir adım attı mı? Hani ‘Hukuk yapar, siz onu takip edersiniz’ diyor ya sayın Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, onun bakanlığı döneminde Cumhuriyet başsavcıları bir soruşturma başlattı mı? Bununla ilgili bir soruşturma yok. Biz bu kürsüden konuşuyoruz, aydınlar yazıyor, çiziyor, basın yazıyor, televizyonlar bunu haber yapıyor. Ama bununla ilgili ne yürütmede ne de yargıda en ufak bir hareket yok. Bir silahla cinayet işlenir, siyasi cinayet işlenir, faili meçhul olur, katliam olur, darbe olur, darbe girişimi olur silahla. Bırakın tüm bunları, bir tek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının burnu kanasa bunun sorumluluğu yasama organı olarak bizim olur, eğer biz bu meclis araştırmasını onaylamazsak. Bu iş yılan hikayesine döndü. Yürütme ve yargı gereğini yapmıyorsa bizim yasama organı olarak gereğini yapmamız lazım. Denetim görevimiz gereği, bu işi konu olmaktan çıkartıp bununla ilgili bir meclis araştırması açmamız lazım. Meclis araştırması reddedilirse bunun vebali olumsuz oy verenlerindir.”

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.