DOLAR 13,5513-0.96%
EURO 15,1222-0.94%
STERLIN 18,1617-0.88%
ALTIN 777,23-1,36
BIST %
BITCOIN 5104051,89%
Ankara
-5°

KAPALI

06 46

İMSAK'A KALAN SÜRE

Karbon Ayak İzi Hesaplama Yapmanın Avantajları Nelerdir?

ABONE OL
15 Aralık 2021 15:40
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Avrupa Birliği üyeleri son yıllarda karbon emisyonu hakkında büyük çaplı araştırmalar, güçlü altyapı iyileştirmeleri yapması üzerine 2025 yılı itibariyle elektrikli araçlara hepten geçmek, 2030’lu yıllarda %55 oranında karbon emisyonu azaltmayı istemektedir. Bu hedeflerini tutturmaya dair 2021 Haziran ayı itibariyle büyük çalışmalar yapan, güçlü iklim değişikliklerine karşı Yeşil Mutabakat konularıyla ilgili de iyileştirmelere dair adımlar atan AB üyelerinden 27 ülkenin uluslararası ticaretinde de geniş faaliyetler gösterirken başarılı bir süreç işlemesi istenmektedir.

Türkiye’yle faaliyet içerisinde olan pek çok AB üyesi ülkesine ilişkin bu mutabakata uygun şekilde olmak, 2050 yılına kadar hazırlıkları yapmak mümkündür. Bu konuda karbon ayak izi uygulamalarından karbon emisyon maliyetlerinin hesaplanması, stratejik çözümler ve daha pek çok uygulama ile tamamen sürdürülebilir bir enerji, tarım süreçlerinin olması beklenir, istenir.

Günümüz şartlarında bu alanda çalışan doğru bir firma ile raporlama süreçlerinden tutun da tüm süreçlerin veri analizine dökülerek iyi bir veri çıkartılması, bu konuda da karbon emisyonu nasıl azaltılacağına dair kurumsal şirketlerine faaliyet gösterdikleri sektöre uygun şekilde neler yapabilecekleri konuda pek çok bilgi sunuluyor. Bununla ilgili Semtrio markasının da ekibi, bu alanda dünya literatürünü takip ederken en güçlü şekilde kaynaklara bağlı olarak çalışmalar gösteriyor ve Türkiye’deki firmalara destek veriyor.

Türkiye’de karbon emisyonuna ait şu anda bir maliyet çıkartılmasa da Avrupa Yeşil Mutabakatı tüm uluslararası ticaret sözleşmelerinde olmasıyla beraber günümüzde karbon maliyetinin hesaplanması da önem kazanacaktır. Günümüzde bu emisyonu azaltmak adına yapılan bir takım uygulama ve stratejiler bulunuyor. Çeşitli uygulamalardan biri olarak tanımlanan karbon ayak izi hesaplama, karbon emisyon maliyetlerinin çıkartılması konusunda efektif bir şekilde azaltma yöntemlerinden faydalanabilirsiniz.

Şirketinizin bulunduğu sektöre ve amaca yönelik uygun karbon maliyetinin potansiyellerinin hesaplanması, ileriki dönemlerde Avrupa Yeşil Mutabakatı uluslararası geçerlilik kazandığında önemli olacaktır. Bu tip durumlarda tedarik süreçlerinden tutun da hem üretim aşamalarına hem de esneklik kazanımı konusunda karbon emisyonlarıyla beraber potansiyel karbon verginizin efektif bir şekilde azaltılmasına yönelik uygun bir şekilde gelişim gösterecektir. Bununla ilgili karbon ayak izi hesaplama çalışması yapılması için Semtrio danışmanlık ekibinden en iyi şekilde hizmet alabilirsiniz.

Karbon emisyonlarının incelenmesi ve optimize edilerek azaltılması konusunda pek çok öneri çözümleri sunan, strateji çözümleriyle sizlere karbon emisyonlarının efektif biçimde azaltılarak doğru bir faaliyet sürdürülmesi, tedarik zincirinden üretim zincirine kadar karbon vergilendirilmesinde minimum seviyede etkilenecek şekilde etki sağlayacaktır. Bu hususlarla birlikte organizasyonunuza bağlı olarak karbon maliyetlerinin hesaplanması sayesinde hem azaltma stratejileri hem de rekabet avantajı sunacağınız şekilde kendi sektörünüz içinde

Türkiye’deki faaliyetlerinizle Avrupa Yeşil Mutabakatı üzerine gerekli karbon emisyonlarınızı sağlar, en iyi optimize çalışması sayesinde de Avrupa ile olan ticaret ilişkilerinizde en iyi azaltma süreciyle aksatmadan faaliyetlerinize devam edersiniz. Bu alanda daha detaylı bilgi almak için Semtrio ile çalışabilirsiniz.

 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.