DOLAR 16,9797 0.89%
EURO 17,4984 -0.27%
ALTIN 983,920,64
BITCOIN 3352772,49%
Ankara
22°

AÇIK

Kamuda esnek çalışma sona erdi… İşte detaylar

Kamuda esnek çalışma sona erdi… İşte detaylar

ABONE OL
2 Mart 2021 09:51
Kamuda esnek çalışma sona erdi… İşte detaylar
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhurbaşkanlığı Kabine toplantısı kararlarının ardından ilk genelge geldi. Kamuda esnek çalışma dönemi 2 Mart itibarıyla sona ererken, tam zamanlı çalışma başladı.
Kabine toplantısı kararları sonrası kamudaki esnek çalışma ile ilgili genelge yayımlandı. Genelgeye göre; kamuda esnek çalışma dönemi resmen sona erdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Kabine toplantısı sonrası ulusa sesleniş konuşması gerçekleştirdi. Erdoğan, konuşmasında ‘Yeni Kontrollü Normal’ döneminin yol haritasını açıkladı.

Erdoğan’ın risk gruplarına göre açıkladığı normalleşme adımlarında kamuda çalışanlar ile ilgili bir detay da yer aldı.

Buna göre; kamuda esnek çalışma sona erdi. Konuya ilişkin Cumhurbaşkanlığı Genelgesi de resmen yayınlandı.

Kamu mesaisinde de normalleşme başladı. Yarından itibaren geçerli olmak üzere, normal mesai saatleri uygulamaya konulacak. Kronik hastalar idari olarak izinli sayılacak.

Erdoğan’ın Kabine Toplantısının ardından yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Kamunun çalışma saatleri tüm Türkiye’de normale döndürülecektir. Sokağa çıkma saatleri sınır olan 65 yaş üstü ve 20 yaş altı grubundaki vatandaşlarımızla ilgili düzenleme, düşük ve orta riskli illerimizde kaldırılırken, yüksek ve çok yüksek riskli sınıftaki illerde ise sokağa çıkma süresi artırılacaktır.”

Kamu kurumların esnek çalışma saatleri ile ilgili bilgilerin yer aldığı genelgede, şu ifadelere yer verildi:

“2 Mart 2021 tarihi itibarıyla koronavirüs salgını ile mücadele maksadıyla yürürlüğe konulan 26 Ağustos 2020 tarihli ve 31225 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan, kamu kurum ve kuruluşlarında görev yapanlara esnek çalışma yöntemlerinin uygulamasına dair ‘COVID-19 Kapsamında Kamu Personellerine Yönelik Önlemler’ konulu 2020/11 sayılı genelge uygulamadan kaldırılmış olup, söz konusu tarih itibarıyla kamu kurum ve kuruluşları normal mesai ve düzende çalışmalarına başlayacaktır.

Gereken kentlerde valiler tarafından farklı mesai saatleri uygulanabilecektir.

Fakat, çalıştırılma şekillerine bakılmaksızın, kamu kurum ve kuruluşlarında (Milli İstihbarat Teşkilatı ve Sağlık Bakanlığı dışında) çalışan yönetici kadro ve pozisyonunda yer alanlar hariç 60 yaş ve üstünde olanlar ile Sağlık Bakanlığı’nın belirlemiş olduğu kronik hastalığı bulunanlar idari olarak izinli kabul edilecektir.

İdari olarak izinli sayılanlar bu süre zarfı içerisinde görevlerini fiilen yerine getirmiş olacak; bunların sosyal-mali hak ve yardımları ile diğer özlük hakları saklı tutulacaktır.

Söz konusu personel, amirinin müsaadesi dışında görev bölgesinde ayrılmayacak ve hizmetine gereksinim duyulanlar çağrıldıkları anda görev yerlerine döneceklerdir.

Kamu kurum ve kuruluşları tarafından bu süreçte tüm çalışanların maske kullanması, çalıştıkları ortam, servisler, yemekhane ve sosyal alanlarda gerekli olan sosyal mesafenin ayarlanması, bahse konu yerler ile kamuda kullanılan araçlarda dezenfekte işleminin gerçekleşmesi konusunda gerekli tedbirler alınacaktır.”

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.