DOLAR 13,4348-0.3%
EURO 15,1921-0.57%
STERLIN 18,1274-0.73%
ALTIN 791,89-0,19
BIST %
BITCOIN 451430-5,86%
Ankara
-1°

KAPALI

18 17

AKŞAM'A KALAN SÜRE

İsveç Akademisi’nden Orhan Pamuk’a destek

İsveç Akademisi’nden Orhan Pamuk’a destek

ABONE OL
16 Kasım 2021 19:20
İsveç Akademisi’nden Orhan Pamuk’a destek
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Nobel Ödüllerini veren İsveç Akademisi, Orhan Pamuk hakkında açılan soruşturma konusunda ”Türkiye uluslararası yükümlülüklerine saygı duymalı” açıklamasında bulundu. 

Akademiden yapılan açıklamada, Türkiye’nin ”uluslararası yükümlülüklerine saygı duymasını ve bu durum özelinde Nobel ödüllü Orhan Pamuk’a yapılan muameleyi takip etmesinin beklediği” ifade edildi. Açıklamada, Türkiye’nin Avrupa Konseyi üyesi olarak Avrupa Sözleşmesi’ne taraf olduğu ve Avrupa Adalet Divanı içtihatlarıyla bağlı olduğu da belirtildi.

Soruşturma süreci

Yazar Orhan Pamuk, hakkında, Veba Geceleri kitabında ”Atatürk ve Türk Bayrağı’na hakaret ettiği” gerekçesiyle bir süre önce soruşturma açılmıştı. Yapılan bir şikayet başvurusu üzerine açılan soruşturmada, Sulh Ceza Hakimliğinden takipsizlik kararı verilmişti. Ancak, ilk soruşturmayı açan Cumhuriyet Savcısı’nın pazartesi günü yeni bir soruşturma başlattığı açıklanmıştı.

Pamuk, “Roman özgürlükçü ve kahraman önderlere saygı ve hayranlıkla yazılmıştır” dediği Veba Geceleri isimli kitabına yönelik iddiaları reddediyor.

Yayınevinin açıklaması

Yeni soruşturma üzerine, kitabı yayımlayan Yapı Kredi Yayınları’nda dün yapılan açıklamada, durumun ”kaygı ve üzüntüyle karşılandığı” belirtilmişti. Açıklamada, şunlara yer verilmişti:

“Ülkemize Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazandıran ve yayıncısı olmaktan gurur duyduğumuz Orhan Pamuk’un Veba Geceleri isimli romanı, Mart 2021’de yayımlanmış ve okurlardan büyük ilgi görmüştür. Romanın yayımı ile birlikte, romanda Atatürk’ü küçük düşürücü ifadelerin yer aldığına dair iddialar gündeme gelmiş ve Orhan Pamuk aşağıda yer alan açıklamayla iddiaların gerçeği yansıtmadığını ifade etmiştir:

‘Üzerinde beş yıldır çalıştığım Veba Geceleri’nde imparatorlukların küllerinden kurulan milli devletlerin kahraman kurucularına ve Atatürk’e hiçbir saygısızlık yoktur. Tam tersi, roman bu özgürlükçü ve kahraman önderlere saygı ve hayranlıkla yazılmıştır. Kitabı okuyanların göreceği gibi Kolağası Kâmil halkın sevdiği, her şeyiyle olumlu bir kahramandır.’

Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık olarak, her zaman olduğu gibi, sanatın, sanatçının ve yaratıcılığın yanında olmaya devam edeceğimizi kamuoyunun bilgisine arz ederiz.”

Kaynak:AjansBizim

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.