DOLAR 17,9582 0.22%
EURO 18,3156 0.36%
ALTIN 1.031,600,86
BITCOIN 4302993,34%
Ankara
29°

PARÇALI AZ BULUTLU

İskilipli Atıf Hoca protokolüne suç duyurusu!

İskilipli Atıf Hoca protokolüne suç duyurusu!

ABONE OL
9 Şubat 2021 16:15
İskilipli Atıf Hoca protokolüne suç duyurusu!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhuriyet karşıtı faaliyetleri nedeniyle Milli Mücadele döneminden sonra idam edilen İskilipli Atıf Hoca, ölümünün 95’inci yılında Çorum’un İskilip ilçesindeki kabri başında dualarla anılmıştı. Törene “devlet erkanı” katılmıştı.

Büro-İş Sendikası, Cumhuriyet ve Milli Mücadele’ye karşı faaliyetleri nedeniyle 1926’da idam edilen İskilipli Atıf Hoca için yapılan anma etkinliği için Çorum Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.

Birleşik Kamu İş Konfederasyonu’na bağlı Büro İş Sendikası, Çorum Valisi Mustafa Çiftçi, İskilip Kaymakamı Muharrem Eligül, Çorum AKP Milletvekili Erol Kavuncu, Çorum Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın ve Hitit Üniversitesi Rektörü Ali Osman Öztürk’ün de aralarında yer aldığı kişiler için İskilipli Atıf Hoca anması nedeniyle suç duyurusunda bulundu.

Büro İş Sendikası Genel Başkanı Alay Hamzaçebi, suç duyurusuyla ilgili yaptığı açıklamada şöyle denildi:

“Vatan haini, mandacı, işbirlikçi İskilipli Atıf’ın mezarını ziyaret eden, öven Çorum Valisi ve diğer katılanlar hakkında suç duyurusunda bulunduk. Tarihe kayıt düşüyoruz. İşgalcilerle işbirliği yapan ve vatana ihanet suçundan cezalandırılan İskilipli Atıf adlı şahsın mezarının Çorum Valisi, İskilip Kaymakamı, bir milletvekili ve bir üniversite rektörü tarafından ziyaret edilmesi, ‘şehit’ olarak anılması demokratik, laik bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti’nde tasavvur dahi edilemez bir olaydır. Bu itibarla adı geçen şüpheli/şüpheliler hakkında gereğinin yapılmasını teminen iş bu suç duyurusunun yapılması zarureti hâsıl olmuştur.”

VALİ: İLİM VE DAVA ADAMI

Çorum Valisi Mustafa Çiftçi, İskilipli Atıf Hoca’nın ölümünün 95’inci yılında kabri başında anılmasıyla ilgili eleştirilere sosyal medya hesabından cevap vermişti.

Çiftçi, sosyal medya hesabından “Kamuoyunun dikkatine” başlığıyla yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullanmıştı:

“4 Şubat 2021 Perşembe günü şehadetinin 95’inci yılında kabri başında dua ettiğimiz ve Fatiha okuduğumuz, akabinde İskilip Ulu Cami’de ruhuna okunan mevlidi şerif ve hatmi şerifleri dualadığımız İskilipli Muhammed Atıf Efendi’yi bir kez daha rahmetle yad ediyorum.

1876-1926 yıllarında yaşayan ilim, aksiyon ve dava adamı M. Atıf Efendi’yi geçen yıl da Valiliğimiz, Çorum Belediye Başkanlığımız, Hitit Üniversitemiz ve Atıf-Der iş birliğiyle anmış ve bilimsel bir sempozyumda ilmi, içtimai ve siyasi yönleriyle ele almıştık. Gayemiz İskilipli M. Atıf Efendi’yi tartışmalı alandan ilmi alana çekmek, eserleri ve hayatıyla değerlendirmek, nihai hükmü aziz milletimizin vicdanına bırakmaktı. Bu yıl da düzenlemeyi düşündüğümüz sempozyumu pandemi nedeniyle gerçekleştiremedik, onun yerine bu yıl Atıf-Der’in organize ettiği şekliyle sade bir kabir ziyareti ve mevlit programıyla sınırlı tuttuk.”

‘MİLLETE GÖZDAĞI VERMEK İÇİN…’
Tarihin bir övgü ve sövgü kitabı değil, ibret alınması için olduğuna işaret eden Çiftçi, geçmişten ders çıkarmak, hataları tekrar etmemek, geçmişte yaşanan acıları yeniden yaşamamak için tarihten ders alınması gerektiğinin altını çizdi.

Çiftçi, 27 Mayıs 1960 askeri darbesinden sonra şehit edilen Başbakan Adnan Menderes, Maliye Bakanı Hasan Polatkan ve Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu’yu milletin hiç unutmadığını ve itibarlarını iade ettiğini anlatarak şunları kaydetti:

“Devlet töreniyle anıt mezarlarına nakli gerçekleştirildi. Yassıada mahkemelerinin verdiği idam kararları milletimizin vicdanını yıllarca kanattı, adalet duygusunu örseledi. Şükürler olsun ki aradan yıllar geçtikten sonra bu yanlış, devlet adına düzeltildi, milletin adamları şimdi huzur içinde ebedi istirahatgahlarında zalimlerle hesaplaşacakları günü bekliyorlar. Düşünce dünyamızın yıldızlarından Merhum Nurettin Topçu’nun ifadesiyle, M. Atıf Efendi gibi Esad Erbili ve Müftü Ali Rıza Efendi de millete gözdağı vermek ve sindirmek için zulmen idam edilmişlerdir. Bu manada İskilipli Atıf Efendi yine merhum Necip Fazıl Kısakürek üstadımızın ifadesiyle, son devrin din mazlumlarından biridir ve bu sıfatla rahmetle anılmayı hak etmektedir. Ben İskilip’te yaptığımız anmanın doğru olduğunu, haklı olduğunu, yapılması gerektiğini düşünüyor, maşeri vicdanda makes bulacağına canıgönülden inanıyorum. Takdir milletimize aittir.”

Kaynak: Veryansın

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.