DOLAR 16,7616 0.32%
EURO 17,4261 -0.65%
ALTIN 969,70-0,01
BITCOIN 3259352,12%
Ankara
20°

PARÇALI BULUTLU

İskender Öksüz’ün acı günü

İskender Öksüz’ün acı günü

ABONE OL
5 Mayıs 2021 10:11
İskender Öksüz’ün acı günü
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türk Edebiyatı’nda önemli bir yeri olan, Halide Nusret Zorlutuna’nın kızı, Prof. Dr. İskender Öksüz’ün eşi, romancı-yazar Türk Milliyetçisi Emine Işınsu Öksüz hayatını kaybetti.

Türk Edebiyatı’nda önemli bir yeri olan, Halide Nusret Zorlutuna’nın kızı, Prof. Dr. İskender Öksüz’ün eşi, romancı-yazar Türk Milliyetçisi Emine Işınsu Öksüz yaşamını yitirdi.

Emine Işınsu Öksüz Kimdir?

Işınsu, 17 Mayıs 1938’de babasının Tümen Komutanı olarak görev yaptığı Kars’ta doğdu. Cumhuriyet döneminin tanınmış şair ve yazarı Halide Nusret Zorlutuna ile Tümgeneral Aziz Vecihi Zorlutuna’nın kızıdır. Annesinden dolaylı sürekli edebiyattan söz edilen, şiir okunan bir çevrede, babasının görevlerinden ötürü de Sarıkamış, Urfa, Karaman gibi yurdun çeşitli yerlerinde ve her birinde birkaç yıl yaşayarak büyüdü.

Yetiştiği okullar, bu sık yer değiştirmeleri yansıtır. İlk okulu Urfa, Sarıkamış ve Ankara’da okudu. Liseden mezun olduğu okul TED Ankara Koleji’dir. Bir yarıyıl AFS bursiyeri olarak ABD’de bulundu. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi İngiliz Dili ve Edebiyatı, aynı fakültenin Felsefe bölümlerinde ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi İşletme Bölümü’nde bir süre okudu. İngiliz Dili ve Edebiyatı’nda okurken bir yarıyıl AFS bursuyla ABD’ye gitti.

İlk eseri 17 yaşında iken basılan şiir kitabı İki Nokta’dır. 1963’te ödül kazanan Küçük Dünya’dan sonra yoğun şekilde romana yöneldi. Roman yazmanın dışında 1970’lerin önemli fikir ve sanat süreli yayınlarından Töre Dergisi’ni 1971- 1981 yılları arasında çıkardı. Birçok dergi ve gazetede yazıları yayınlandı; Yeni İstanbul ve Sabah gazetelerinde köşe yazarlığı yaptı.

Yazar İskender Öksüz ile evli ve üç çocuk annesidir. 2008’den beri Alzheimer hastalığı ile mücadele etmekteydi.

 

 

 

 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.