DOLAR 17,0166 0.23%
EURO 17,5220 -0.01%
ALTIN 968,020,56
BITCOIN 3454210,91%
Ankara
25°

AÇIK

“İş dünyası, güvenli ekonomik ortam istiyor”

“İş dünyası, güvenli ekonomik ortam istiyor”

ABONE OL
28 Kasım 2021 16:54
“İş dünyası, güvenli ekonomik ortam istiyor”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 İZİKAD Başkanı Betül Sezgin, ”Daha önce de denenmiş ama başarı sağlanamamış yöntemde hala ısrar ediliyor. Bunun da ülke olarak bize faturası ağır oluyor” dedi.

İş dünyası, ”yeni bir model” yerine, öngörülebilir ve güvenli ekonomik ortam istiyor.

İzmir İş Kadınları Derneği (İZİKAD) Yönetim Kurulu Başkanı Betül Sezgin, ekonomideki son gelişmeleri ve iş dünyasının beklentilerini değerlendirdi. Dövizde son 6 ayda dolar kurunun 6 TL’lerden 12 TL’nin üzerine çıktığını  ifade eden  Sezgin, “İş insanları için öngörülebilirlik en önemli beklenti. Güvenin olmadığı ve yarını öngöremediğiniz noktada iş yapmak çok zor” dedi.

Dövizdeki  hızlı artışın, ithalata bağımlı bir ülke olarak ülkede her kesimin hayatını olumsuz etkilediğini vurgulayan  Sezgin, “İş kadınları ve küçük orta ölçekli işletmeleri yönetenler olarak,  kurdaki volatilite ve hızlı çıkış nedeniyle geleceği planlama şansını ne yazık ki yitirdik”  görüşünü savundu.

Bütçe yapmakta zorlandıklarını, zorluklarla yapılan bütçenin tutturulamadığını ifade eden Sezgin, dövizdeki artışın fiyatları sürekli yükselttiği için hammadde tedariği konusunda daha da zorlandıklarını söyledi.

Sürekli artan fiyatlar nedeniyle tedarikçilerin üreticilere hammadde vermekten imtina ettiğini kaydeden Sezgin, “Yüksek enflasyon ve teslim sürelerinin uzaması piyasa dengelerini bozdu. Vade talebinde ise artık kontratlar döviz üzerinden yapılmaya başlandı. Fiyat oluşturmakta zorlanan üreticiler, sattığı ürünü yerine koyamama endişesiyle  talebin sınırlı karşılıyor ya da teslim sürelerini erteliyor” diye konuştu.

”Üretici malını elinde tutuyor”

Üreticinin sermayesini korumaya çalıştığına dikkati çeken Sezgin, “Üreticinin temel motivasyonu bu süreçte sadece malını elinde tutmak, ortalıktaki  pusun dağılmasını beklemek. Ekonomi yönetimine baktığımızda ise yeni bir modelin denendiği ifade ediliyor. Daha önce de denenmiş ama başarı sağlanamamış yöntemde hala ısrar ediliyor. Bunun da ülke olarak bize faturası ağır oluyor” dedi.

Piyasanın her şeyden önce farklı denemelere değil, güven ve istikrara ihtiyacı olduğunu söyleyen Sezgin, ”Bunu sağlayabilirsek, fırtınayı dindirebileceğimize inanıyorum. İş dünyası önünü görmek ve güvenli bir ekonomik ortam istiyor ve bekliyor”  değerlendirmesini yaptı.

Kaynak:AjansBizim

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.