DOLAR 17,9629 0.07%
EURO 18,3465 0.23%
ALTIN 1.030,64-0,05
BITCOIN 4287380,22%
Ankara
25°

AÇIK

İran: ABD İle Tutuklu Takasını Müzakere Ediyoruz

İran: ABD İle Tutuklu Takasını Müzakere Ediyoruz

ABONE OL
13 Temmuz 2021 16:26
İran: ABD İle Tutuklu Takasını Müzakere Ediyoruz
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İran Hükümet Sözcüsü Ali Rebii, ABD ile tutuklu takası konusunu müzakere ettiklerini bildirdi.

Rebii, başkent Tahran’da düzenlediği basın toplantısında, ABD ile muhtemel tutuklu takası konusunda açıklamalarda bulundu.

Tahran’ın, ABD’de tutuklu bulunan ya da herhangi bir ülkede ABD’nin talebiyle tutuklanan İran vatandaşı “siyasi mahkumların” ülkeye dönmesi karşılığında İran’da tutuklu bazı ABD vatandaşlarını serbest bırakacağını ifade eden Rebii, “Önceki ABD yönetimine bu konudaki hazırlığımızı iletmiştik ancak müzakere masasına oturmayı reddeden, İranlıları rehin almakta ısrar eden ABD yönetimi oldu.” dedi.

ABD Başkanı Joe Biden’ın bu konudaki yaklaşımının olumlu olduğuna dikkati çeken Rebii, “Bu konudaki müzakereler devam ediyor. Müzakerelerin bir sonuca ulaşarak, İranlı tutukluların serbest bırakılması ve ülkemizin çıkarlarının sağlanması halinde ilerleyen günlerde konuyla ilgili bilgi verilecektir.” ifadelerini kullandı.

ABD’de bazı İran vatandaşları yaptırımları ihlal etmek suçlamasıyla tutuklu bulunuyor. İki ülke arasında daha önce de tutuklu takası yapılmıştı. Son olarak İran’da tutuklu eski bir ABD askeri ile ABD’de tutuklu İranlı bir bilim insanı Haziran 2020’de eş zamanlı olarak serbest bırakılmıştı.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.