DOLAR 16,3574 -0.06%
EURO 17,5624 0.34%
ALTIN 974,17-0,04
BITCOIN 4864221,55%
Ankara
23°

AÇIK

İletişim Başkanı: Habertürk’ü Kınıyoruz

İletişim Başkanı: Habertürk’ü Kınıyoruz

ABONE OL
22 Temmuz 2021 20:50
İletişim Başkanı: Habertürk’ü Kınıyoruz
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Altun, “Halkımızın doğru haber alma hakkını, genel olarak medyamızın itibarını garanti altına almak için çalışacağız. Habertürk’ü kınıyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada Habertürk’e tepki gösterdi.

Altun, Habertürk’ü kınadıklarını vurguladı ve “Yalan haber, karalama ve dezenformasyon ile mücadelemiz sürüyor. Habertürk, karalama, dezenformasyon ve yalan haberden bir türlü vazgeçmiyor. Halkımızın doğru haber alma hakkını, genel olarak medyamızın itibarını garanti altına almak için çalışacağız. Habertürk’ü kınıyoruz!” ifadelerini kullandı.

Habertürk yazarı Fatih Altaylı, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yayınlanan bayramlaşma videosuyla ilgili bir yazı kaleme almıştı.

Altaylı’nın aktardığına göre görüntü Anadolu Ajansı ve TRT’ye Beştepe’den servis edildi ve bu kurumları da “zor duruma” düşürdü.

Fatih Altaylı’nın kaleme aldığı son yazısında ise Anadolu Ajansı Genel Yayın Yönetmeni Yusuf Özhan ile görüştüğünü belirtti.

Altaylı, “Özhan, dünden beri bu görüntülerin nasıl olup da AA tarafından servis edildiğine ilişkin sorulara muhatap olduğunu ve burada bir düzeltme yapması gerektiğini belirtti” dedi.

Altaylı, Özhan ile görüşmesinden şunları aktardı:

“Anadolu Ajansı olarak kendilerinin de tüm abonelerine isterlerse AA üzerinden isterlerse doğrudan Cumhurbaşkanlığı yayınını alabilecekleri bilgisinin verildiğini ve TV100, CNNTurk’ün yayını Anadolu Ajansı üzerinden, Akit TV’nin DHA üzerinden diğer kanalların ise doğrudan Cumhurbaşkanlığı yayın frekansından kendilerinin almayı tercih ettiğini, yayının doğrudan Cumhurbaşkanlığı tarafından yapıldığını ve real time olarak aktarıldığını anlatan Özhan, ‘Bildiğim kadarı ile yayın Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nden canlı olarak yayınlandı’ bilgisini verdi.

Habertürk’e tepki göstermesine neden olan Fatih Akltaylı’nın bugünkü yazısı ise şöyle:
“O görüntüyü yayına kim verdi?
Önceki gün Cumhurbaşkanı’nın genel başkanı olduğu partinin mensuplarına yönelik bayram mesajı, Anadolu Ajansı eliyle medyaya servis edildi.
Mesaj Cumhurbaşkanlığı tarafından kaydedilmiş, Anadolu Ajansı ve TRT’ye verilmişti.
Anadolu Ajansı da bu mesajı tüm medyaya servis etmişti.
Birçok televizyon ajanstan gelen bu görüntüyü kullandı.
Bayramlaşma mesajını izleyenler gözlerine inanamadı.
Cumhurbaşkanı, sözlerinin ortasında derin bir iç çekiyor ve gözlerini kapatıyor, uyuklar gibi oluyor ve bir an, sanki içi geçmişçesine susuyordu.
Banttaki bu durum TRT tarafından banttan kesilmişti.
Ama görüntüyü Anadolu ajansından alan diğerleri aynen yayınladılar.
Hiç ama hiç iyi bir görüntü değildi.
Bu durumun nedenlerini bilemem.
Aşırı yorgunluk, rahatsızlık veya başka bin türlü şey olabilir.
Aklım ermez.
Ancak bu görüntülerin yayınlaması gerçek anlamda bir rezalettir.
Bu bir canlı yayın olsa anlarım.
Yapacak bir şey yoktur.
Ama çekilmiş, montajlanmış ve servis edilmiş bir bantta böyle bir durumun gösteriliyor olması çok ama çok fenadır.
Açık biçimde, çok yakınında birilerinin Cumhurbaşkanı’nı zor duruma düşürmek istediğine, zayıf göstermeye çalıştığına işaret eder.
Sonuçta bu görüntüyü sadece kendi vatandaşları ya da partilileri değil, tüm dünya izlemektedir.
Dünyanın hiçbir ülkesinde, o ülkenin liderinin böyle bir görüntüsü göz göre göre banttan yayınlanmaz.
Çünkü bu liderin durumunu dünya çapında tartışmaya açar.
Açık bir zafiyet göstergesi haline gelir.
Bu durumdan haberdar olup olmadığını sorduğum muhafazakar bir gazeteci arkadaşıma Anadolu Ajansı ve TRT’den “Görüntünün doğrudan Beştepe’den geldiği ve kendilerini de zor duruma düşürdüğü” yanıtı verilmiş.
Bu kabul edilebilir bir şey değildir.
Tam aksine bence bir ulusal güvenlik sorunudur.
Ama muhtemelen bu konuda hiçbir şey yapılmayacak, Cumhurbaşkanı’nın böyle bir görüntüsünün yayınlandığından haberi dahi olmayacaktır.”.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.