DOLAR 16,3466 -0.18%
EURO 17,5973 0.45%
ALTIN 970,18-0,45
BITCOIN 4845450,64%
Ankara
25°

AÇIK

İlber Ortaylı’dan Ümit Özdağ’a Destek

İlber Ortaylı’dan Ümit Özdağ’a Destek

ABONE OL
9 Ağustos 2021 22:22
İlber Ortaylı’dan Ümit Özdağ’a Destek
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Prof. Dr. İlber Ortaylı, AKP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şen’in Suriyeliler üzerinden yaptığı paylaşıma tepki gösterdi.

AKP’li Mustafa Şen, Bağımsız İstanbul Milletvekili Prof. Dr. Ümit Özdağ’ın ”Türkiye’de kayıtlı ve kayıtsız toplam 5.3 Milyon Suriyeli var. Türk milletine soruyorum; 5.3 Milyon Suriyeli için ne yapılmasını istiyorsunuz?” notuyla paylaştığı anketi alıntılayarak, ”Suriye’den gelenlere sordum. Diyorlar ki: İlk olarak bizden önce gelenler geldikleri yere gitseler, biz de yol yordam öğrensek, sonra biz gitsek’’ demişti.

Tarihçi İlber Ortaylı, kendince Türklerin Anadolu’daki varlığını tartışmaya açan AKP’li Mustafa Şen’e “Bin yıllık tarihimizi densizlikle ele alıp Türk yurdunda Türk varlığını tartışmaya açmak kimsenin haddine değildir. İzansızca ve nadanca yapılan bu konuşmalar milletin hafızasına kazınmaktadır” diyerek tepki gösterdi.

İlber Ortaylı şöyle devam etti:

“Prof. Dr. Ümit Özdağ’ı Uzun Tanırım, Son Derece Makul Bir Soru Sormuş”

“Prof. Dr. Ümit Özdağ’ı uzun tanırım, dostluğumuz vardır, lakin herhangi bir siyasi birlikteliğimiz de yoktur. Prof. Özdağ, Twitter üzerinden son derece makul bir soru sormuş; ‘Bir vakıa olan, memleketteki 5.3 milyon Suriyeli hakkında Türk milletinin fikrine başvurmalı’ diyor. Böyle bir mevzuda referanduma başvurulması bile düşünülebilecekken, gayet de demokratik ve edebli bir üsluptur. Buna karşılık, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı sıfatı ile bir şahsın (Mustafa Şen), bu Suriyeli göçmen kitlesinin içinden ancak üç beş kişinin bir kendini bilmezlik ile söyleyebileceği cevaba dayanarak zikrettikleri ise en hafif tabir ile utanç verici olmalıdır. ‘Önce Orta Asya’dan gelenler dönsün’ demeye getiriyor. Herhalde doğrudan Türk milletine yönelik böyle bir saldırının konusu da masumane bir şekilde Suriyeli göçmenler hakkında beslenen iyi niyet değildir. Bin yıllık tarihimizi densizlikle ele alıp Türk yurdunda Türk varlığını kendince tartışmaya açmak kimsenin haddine değildir.

İzansızca ve nadanca yapılan bu konuşmalar milletin hafızasına kazınmaktadır. Açıktır ki, bu düzey ve muhteva ancak memleketin kimliği ile problemi olan tutarsız bir düşünce yapısıyla ve tarih bilgisizliğiyle mümkündür. AK Parti erkânının Türk milletine karşı saygı ve sorumluluk duygusuyla, bu kendini bilmez üslup sahibi siyasetçisi için gereken işlemi yapacağına inanmak isterim.”

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.