DOLAR 13,63010.25%
EURO 15,2318-0.47%
STERLIN 18,2971-0.17%
ALTIN 786,39-1,02
BIST %
BITCOIN 494454-4,93%
Ankara
-5°

PARÇALI BULUTLU

06 46

İMSAK'A KALAN SÜRE

Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı: AKP iktidarı döneminde hayat standartları yükseldi
  • Haberiniz.com.tr
  • Ekonomi
  • Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı: AKP iktidarı döneminde hayat standartları yükseldi

Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı: AKP iktidarı döneminde hayat standartları yükseldi

ABONE OL
19 Kasım 2021 16:49
Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı: AKP iktidarı döneminde hayat standartları yükseldi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Nureddin Nebati, ” ‘Yandık, bittik’ diyenler var. 20 yıl öncesindeki yollar, kullandığımız araçlar, havaalanı, hastaneler, okullar, kıyafetlerimiz, yemeniz, içmeniz aynı mı? ” dedi.

Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Nureddin Nebati, AKP iktidarı döneminde hayat standartlarının yükseldiğini savundu. Nebati, ” ‘Yandık, bittik’ diyenler var. 20 yıl öncesindeki yollar, kullandığımız araçlar, havaalanı, hastaneler, okullar, kıyafetlerimiz, yemeniz, içmeniz aynı mı? ” diye konuşan Nebati, şöyle devam etti:

“Bugün bu toplumda hiçbir fert ben 20 yıl öncesiyle aynı yaşıyorum demiyor. Standartları oradan şuraya getirdik ve kimsenin başına da kakmıyoruz. Millet bu standartlarımızı yükselttiğimiz için zaten bize destek verdi, 19 yıldır bu ülkeyi yönetiyoruz. Bu standartları şimdi biraz daha yükseltmek için gayret gösteriyoruz. On birinci ekonomiden ilk ona girmeyi hedefledik ve gireceğiz Allah’ın izniyle. Hedefimiz bu, çünkü Türkiye’ye yakışan zaten bu ve bu ülkeyi Allah’ın izniyle de hiç kimse durduramayacaktır.”

AKP İstanbul İl Başkanlığı Ekonomi İşleri Birimi’nce İstanbul’un 39 ilçesinde düzenlenen “Ekonomi Buluşmaları” toplantısı, Avcılar’daki buluşma ile devam etti. Toplantıya, çok sayıda iş insanı ve sanayici katıldı.

‘FAİZ BASKISINI AZALTACAK TEDBİRLER ALDIK’

Nebati, burada yaptığı konuşmada, Türkiye’nin salgınının en zorlu günlerinde bile pek çok ülkeye kıyasla ekonomik anlamda da çok üstün bir performans sergilediğini iddia ederek, “Faiz baskısını azaltacak tedbirler aldık ve faiz baskısının azalmasıyla beraber attığımız her adımla güçlenerek yolumuza devam edeceğiz” ifadesini kullandı.

Merkez Bankası’nın faiz kararına da değinen Nebati, şöyle devam etti:

“Bize öğretilmiş temel bir şey var, ‘Efendim faiz, manşet enflasyonun üstünde olması lazım…’ Acaba dünyada bize manşet enflasyonun üzerinde faiz uygulayın diyenler, hangi oranları kullanıyorlar? Enflasyonun üzerinde mi altında mı? Öğretilmiş bir şey var. Bunu yapacaksınız, tamam yaptık. Ama şimdi diyoruz ki biz geçen yıl aldığımız tedbirlerle bu ülkeyi ayakta tuttuk ve dünyadan pozitif bir şekilde farklılaştırdık. O zaman şimdi aldığınız tedbirlerle de Türkiye’yi farklı bir noktaya götüreceğiz. Çünkü dünya bir kıskaç altında. Emtia fiyatları yükseliyor, nakliye fiyatları yükseliyor. Gıda arzında problem var, kuraklık var. Dolayısıyla da bunların idame ettirilebilmesi, ülke ekonomilerinin iyi hale gelebilmesi için siz kendi coğrafyanıza, toplumsal yapınıza, ülke içi dinamiklere göre kararlar almak zorundasınız. Birilerinin uyguladığı, birilerinin öne sürdüğü, ülkenin iç dinamikleri ve dışsal koşulları göz ardı edilerek ortaya koymuş olduğu önerileri adeta bir şartmış gibi, değiştirilmemesi gereken bir kuralmış gibi bize öğretenlere diyoruz ki ‘Biz yeni bir şey söylüyoruz. Bu yeni söylediğimiz şeyin de bir altyapısı var, karşılığı var.’ Bizim için önemli olan birilerinin ne söylediği değil. Ekonomiyi canlı tutmak, işverenlere bereketli bir kazanç sağlamak, çalışanların da çalışma azmini yitirmeyecek şekilde işlerine gitmesini sağlamaktır. Onun için de bu dönem 2021 yılında 2,2 milyonluk yeni istihdam yarattık.”

(AA)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.