DOLAR 17,9615 0.5%
EURO 18,5912 0.93%
ALTIN 1.033,670,39
BITCOIN 4403276,21%
Ankara
27°

PARÇALI AZ BULUTLU

Gıda etiketlerine yeni düzenleme geliyor

Gıda etiketlerine yeni düzenleme geliyor

ABONE OL
26 Kasım 2021 15:20
Gıda etiketlerine yeni düzenleme geliyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Tarım ve Orman Bakanlığınca hazırlanan taslağa göre,  etiketlerde yanıltıcı ve tüketiciyi yanlış yönlendirici bilgiler kullanılamayacak.

Tarım ve Orman Bakanlığı’nca hazırlanan ”Gıda etiket düzenlemesi”  taslağı paydaşların görüşüne açıldı.

Hazırlanan taslağa göre, gıda etiketlerinde yanıltıcı ifadeler, yanıltıcı isimler, yanıltıcı görseller kullanılamayacak. Gıdanın adı ve içerik bilgisi (bileşenler listesi) ambalajın boyutuna bağlı olarak, şu andakinin 2,5 kat daha büyük yazılacak.

Bir ambalajın en geniş yüzeyinde markanın en büyük yazıldığı alan ”Temel Görüş Alanı” olarak belirleniyor, gıdanın adının temel görüş alanında da yazılması zorunlu tutuluyor.

Birbirine benzeyen ve tüketiciler tarafından benzer gıdalarla karıştırılabilecek gıdalarda yanıltıcı görseller, isimler ve ifadeler kullanılmayacak.

Tüketiciler tarafından karıştırılabilecek birbirine benzeyen gıdalarda gıdanın adı; etiket üzerinde markanın geçtiği her yerde, gıdanın markasının hemen yanında veya altında gıdanın markası ile aynı punto büyüklüğünde yazılacak.

”Çilek aromalı” da çilek resmi olmayacak

Üretiminde meyve veya sebze yerine sadece aroma verici kullanılan bir gıdanın etiketinde aroma verici ile ilgili görsel bulunamayacak.  Gıdanın adında aromalı olduğu “… aromalı” ifadesi kullanılarak ve gıdanın adının geçtiği her yerde en az 3 mm olacak şekilde yer alacak.

”Anne yapımı tadında” denilemeyecek

Tüketiciler tarafından karıştırılabilecek birbirine benzeyen gıdalarda, özelliklerini taşımadığı bir gıdanın adı kullanılarak, ‘’…tadında”, “… lezzeti”, ”…keyfi” ve bezeri ifadeler kullanılamayacak.

Bir gıda bileşeninin görselinin etikette veya ürün adında yer alması durumunda görselin olduğu her yerde veya ürün adının yanında veya altında o bileşenin miktarı en az 3 mm olacak şekilde yer alacak.

”Tatlandırıcı” uyarısı da etikette yer alacak

Tatlandırıcı içeren gıdalarda “Tatlandırıcı içerir” veya “Tatlandırıcılı” ifadesi temel görüş alanında gıdanın adının yanında veya altında en az 3 mm olacak şekilde yer alacak.

Etiket değişikliğine gidilmesi çalışmasının 3. Tarım Orman Şurası’nda alınan ”gıda okuryazarlığının arttırılması ve tüketicilerin doğru bilgilendirilmesi” kararları doğrultusunda yapıldığı belirtildi.

Türk Gıda Kodeksi Gıda Etiketleme ve Tüketicileri Bilgilendirme Yönetmeliğinde doğru bilgilendirmeye yönelik taslağı bir ay boyunca görüşe açık tutulacak. Taslak şu adresten erişime açık tutulacak:

taslak için tıklayın  

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.