DOLAR 13,47281.23%
EURO 15,31551.58%
STERLIN 17,98691.74%
ALTIN 769,151,05
BIST 1.877,921,11%
BITCOIN 760186-0,26%
Ankara

AÇIK

17 44

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Gençlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu’ndan Yurtlarla İlgili Yeni Açıklama

Gençlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu’ndan Yurtlarla İlgili Yeni Açıklama

ABONE OL
24 Eylül 2021 15:37
Gençlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu’ndan Yurtlarla İlgili Yeni Açıklama
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, artan kira ve yurt fiyatları nedeniyle barınma problemi yaşadığını belirten öğrencilerle ilgili konuştu. Kasapoğlu, “İstanbul’da, İzmir’de, Anadolu’da yeni yurtlar açacağız, kiralamalar var. Bazı şehirlerde tüm öğrenciler yurtlara yerleşti. Pazartesi günü ek yerleştirmeler devam edecek” dedi.

A Haber canlı yayınına katılan Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu önemli öğrenci yurtlarıyla ilgili yeni açıklamalarda bulundu.

Kasapoğlu’nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Öncelikle bakanlığımızın yurtları konusunu izah etmek istiyorum. Türkiye’deki yurt altyapısı an itibariyle dünyada hiçbir ülkede yok. Her gencimizin barınma ihtiyacını karşılayacağız. Modern, hizmet standartları ve yaygın olan ağı var. 81 ilde 270 ilçede şu anda hizmet veren yurdumuz var. Burada 720 bin yatak kapasitesinden bahsediyoruz.

2002 yılı ile 2021 yılı kıyaslaması olarak bakıldığı zaman hem yatak, hem hizmet hem de konfor açısında büyük farklar var. Altyapı olarak sunulan hizmet standartı olarak dünyanın en güçlü otel zincirleri ile rekabet edebilecek bir altyapı sistemimiz var. Türkiye’nin her yerinde olan ve sadece barınmayı değil beslemesinden sanatına sporuna kadar her türlü hizmeti bünyesinde barındıran bir altyapı var.

Dünyada eğitimi ihracat kalemi olarak gören ülkeler var. Bu ülkelere gidip baktığınız zaman bizim yurtlarımız ile kıyaslanamaz bile. Bu altyapı sistemi kolay kurulmadı. Cumhuriyet tarihinde böyle bir şey var mıydı? 20 kişilik odalar, 1 katta bir banyo bir lavabo vardı. Biz bunların hepsini yeniden inşa ettik. Etüt alanları olmayan merkezler ısınmayan kaloriferler vardı bunların hepsini yeniledik.

Bunlar çok uzun zamanlar değil bunlar 2 binli yılların başı ve 90 yıllarda olan şeylerdi. Şu anda yaşananı bir sorun olarak dile getirmek haksızlık olur. Pandemi sürecinde başvuru olmadık. Bu süreç ile yeni dönem birleşince bir yoğunluk oluştu.”

Yurt kapasitelerinin en önemli öncelikleri olduğunu kaydeden Kasapoğlu, “Eylemlerle ilgili olarak, İçişleri Bakanlığı eylem yapan gençlerin yurtlarımıza başvuru yapmadıkları belirledi” dedi.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.