DOLAR 13,52280.1%
EURO 15,2321-0.5%
STERLIN 18,1988-0.19%
ALTIN 801,790,18
BIST %
BITCOIN 4897508,67%
Ankara
-4°

PARÇALI BULUTLU

02 00

YATSI'YA KALAN SÜRE

Finansal Hizmetler Güven Endeksi Kasım’da 3,1 puan düştü

Finansal Hizmetler Güven Endeksi Kasım’da 3,1 puan düştü

ABONE OL
23 Kasım 2021 15:25
Finansal Hizmetler Güven Endeksi Kasım’da 3,1 puan düştü
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), “Finansal Hizmetler İstatistikleri ve Finansal Hizmetler Güven Endeksi (FHGE) 2021 yılı Kasım” verilerini yayımladı.

Verilere göre, Kasım ayında FHGE, bir önceki aya göre 3,1 puan düşüş kaydederek 174,4 seviyesinde gerçekleşti. Ekim ayında FHGE 177,5 seviyesinde bulunuyordu.

Endeksi oluşturan anket sorularına ait yayılma endeksleri incelendiğinde, son üç aydaki iş durumunun FHGE’yi “artış” yönünde etkilediği, son üç aydaki hizmetlere olan talep ile gelecek üç aydaki hizmetlere olan talep beklentisinin ise FHGE’yi “azalış” yönünde etkilediği görüldü.

İş durumu ve hizmetlere olan talebe ilişkin değerlendirmelere göre, son üç ayda iş durumunda iyileşme olduğu yönündeki değerlendirmelerin bir önceki aya kıyasla güçlendiği gözlendi. Son üç ayda hizmetlere olan talepte artış olduğu yönündeki değerlendirmeler ile gelecek üç ayda hizmetlere olan talepte artış olacağı yönündeki beklentilerin ise zayıfladığı görüldü.

İstihdama ilişkin değerlendirmelere göre, son üç aydaki istihdamda artış bildirenler lehine olan seyrin güçlendiği, gelecek üç aydaki istihdamda artış olacağını bekleyenler lehine olan seyrin ise zayıfladığı belirlendi.

Kasım ayında, NACE Rev.2 sektör sınıflamasına göre “Finans ve Sigorta Faaliyetleri” sektöründe güven endeksleri alt sektörler itibarıyla değerlendirildiğinde, “Finansal Hizmetler ile Sigorta Faaliyetleri için Yardımcı Faaliyetler” sektöründe, bir önceki aya göre 33,2 puanlık artış olduğu görülürken, “Finansal Hizmet Faaliyetleri (sigorta ve emeklilik fonları hariç)” ve “65-Sigorta, Reasürans ve Emeklilik Fonları (zorunlu sosyal güvenlik hizmetleri hariç)” sektörlerinde bir önceki aya göre sırasıyla 3,3 ve 2,2 puanlık azalış olduğu gözlendi.

Kasım ayında Finansal Hizmetler Anketi sonuçları, finansal sektörde faaliyet gösteren 157 kuruluşun yanıtlarının ağırlıklandırılıp toplulaştırılmasıyla elde edilerek değerlendirildi.

Kaynak:AjansBizim

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.