DOLAR 16,7563 -0.01%
EURO 17,5266 0.08%
ALTIN 973,92-0,20
BITCOIN 3224350,03%
Ankara
24°

AÇIK

Eski MİT’çi Mehmet Eymür’den Çarpıcı Açıklamalar: Devlet Görevlileri 18 Kişiyi Para İçin Öldürdü
  • Haberiniz.com.tr
  • Gündem
  • Eski MİT’çi Mehmet Eymür’den Çarpıcı Açıklamalar: Devlet Görevlileri 18 Kişiyi Para İçin Öldürdü

Eski MİT’çi Mehmet Eymür’den Çarpıcı Açıklamalar: Devlet Görevlileri 18 Kişiyi Para İçin Öldürdü

ABONE OL
4 Kasım 2021 12:36
Eski MİT’çi Mehmet Eymür’den Çarpıcı Açıklamalar: Devlet Görevlileri 18 Kişiyi Para İçin Öldürdü
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Eski MİT yöneticisi Mehmet Eymür, eski İçişleri Bakanı Mehmet Ağar’ın da sanıkları arasında olduğu ‘faili meçhul’ bırakılan 18 cinayetle ilgili, “Devlet görevlileri 18 kişiyi para için öldürdü. Çiller cinayetleri biliyordur, ama Ağar kim bilir nasıl takdim ediyordur” dedi.

T24’ten Gökçer Tahincioğlu’na konuşan Eski MİT Kontrterör Dairesi Başkanı Mehmet Eymür, faili meçhul cinayetlerle ilgili ve Abdullah Çatlı, Mehmet Ağar, Tansu Çiller, ‘Yeşil’ kod isimli Mahmut Yıldırım, Sedat Peker ve Doğu Perinçek gibi birçok ismin yanı sıra JİTEM’in işlediği ve ‘faili meçhul’ bırakılan cinayetlerle de ilgili açıklamalarda bulundu.

‘Jitem elbette gerçek!’

Gökçer Tahincioğlu’nun, “JİTEM gerçek mi?” sorusuna “JİTEM gerçek elbette. Veli Küçük’ü de iyi tanırım. Yanlış işlere giriştiler. JİTEM, şu bu falan filan” diyen Eymür, faili meçhulleri şu ifadelerle anlattı:

“(18 kişiyle ilgili dava) Tarık Ümit’ten aldığım listeleri falan verdim hep. Bizde çalışan Kaşif Kozinoğlu (Ergenekon operasyonu sırasında cezaevinde ölen eski MİT mensubu) bu grupla çalışanlardan biriydi mesela. Tabii ben bu cinayetleri rapor ettim. O raporları usulüne uygun biçimde verdim. Devlet benim gözümde her şeyi yapabilir. Meşrudur. Benim için böyle. Ama işin içinde menfaat varsa… ‘Bu kadar para ver yoksa seni öldüreceğim.’ Bu insanlar maalesef böyle öldürüldü… Sözüm para etmedi. Ben o dönemden itibaren yazdım. Raporladım. Anlattım. Herkes espriyle rica ediyordu. “Bizi de yaz da yükselelim” diye. Ben yazdıkça Mehmet Ağar güçlendi. Ben bunları yazdım, rapor ettim. O kadar enteresan bir şey ki bu… Menfaatler önemli… (Çiller bu cinayetlerden haberdar değil miydi?) Biliyordur. Ama Mehmet Ağar kim bilir nasıl takdim ediyor? Ağar bunlara pasaport veriyor, yetki veriyor.”

Sedat Peker’le karşılaşma

Sedat Peker ile karşılaşmasını da anlatan Mehmet Eymür’ün açıklamalarından satır başları şöyle:

“Geçmişte bir kere karşılaştım kendisiyle. Bir akrabanın evinde karşılaştık tesadüfen. Benim yazılarım vardı o zaman. İsmi geçiyordu. “Ben artık iş adamı oldum” dedi. “İş adamı arkasında 30 kişiyle gezmez” dedim. “İş adamı olmanı temenni ederim ama bugünkü durumun benzemiyor” dedim. Öyle bir konuşmamız geçti. Tahminimden fazla okuyan bir adam. Diğerleri gibi değil pek. Hitabeti de iyi. Tabii kendi de zaten söylüyor. Pirüpak bir adam değil. 15 Temmuz’dan sonraki açıklamaları vs. Bunlara bakmak lazım. E kendisi de korku iklimi yaratmak için bunları yaptım, diye açıklıyor. Devlet böyle insanları neden kullanır… Normalde olmaması lazım…”

‘Çatlı uyuşturucu işi için ‘Mecbur kaldık, aç mı yaşayalım’ dedi’

Abdullah Çatlı ile arasında geçen diyaloğu da anlatan Eymür, şu ifadeleri kullandı:

“Çatlı ile de münakaşam oldu. Bebek’te bir restorana getirmişti biri. Dedim ki uyuşturucu işi yapıyorsunuz. O zaman yurt dışında yaşıyorlardı. “E biz mecbur kaldık, aç mı yaşayalım” dedi. “Başka iş yapamayacak mısın” dedim. Münakaşamız oldu. Bahçelievler katliamı, devletin parmağının olduğu cinayet değil. Her türlü pisliğin içindeler zaten. Nuri Gündeş’ler (Eski MİT Bölge Başkanı) kullandı onları. Birileri tabii kullandı. Hiçbir şey de yapmadılar. ASALA’yı bitirdik hikâyeleri palavra, yalan. Fransa’da bir mezarlıktaki anıta bomba koydular. Başka yaptıkları bir şey de yok.”

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.