DOLAR 13,60560.92%
EURO 15,37520.81%
STERLIN 18,38370.88%
ALTIN 799,94-0,13
BIST %
BITCOIN 5203134,14%
Ankara
-4°

KAPALI

18 18

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Ermenistan Dışişleri Bakanı : “Türkiye ile önkoşulsuz normalleşmeye hazırız”
  • Haberiniz.com.tr
  • Dünya
  • Ermenistan Dışişleri Bakanı : “Türkiye ile önkoşulsuz normalleşmeye hazırız”

Ermenistan Dışişleri Bakanı : “Türkiye ile önkoşulsuz normalleşmeye hazırız”

ABONE OL
23 Kasım 2021 18:56
Ermenistan Dışişleri Bakanı : “Türkiye ile önkoşulsuz normalleşmeye hazırız”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ermenistan Dışişleri Bakanı Vaan Unanyan, Erivan’ın Ankara’yla ilişkileri ön koşulsuz olarak normalleştirmeye hazır olduğunu ve bunu Moskova’ya bildirdiğini söyledi.

Sputnik Türkiye’nin haberine göre, Ermeni basınına demeç veren Vaan Unanyan, “Ermenistan hükümetinin programında, Erivan’ın Ankara’yla ilişkileri ön koşulsuz olarak normalleştirmeye her zaman hazır olduğu belirtildi. Müttefikimiz Rusya da dahil bir dizi uluslararası partner, Ermeni-Türk ilişkilerini normalleştirme sürecine katkı sunmaya hazır olduklarını açıkladı. Rus partnerlerimizle yaptığımız istişarelerde, ilişkileri ön ön koşulsuz olarak normalleştirmeye hazır olduğumuzu bildirdik” dedi.

Unanyan, şu anda Ermenistan ile Türkiye arasında herhangi bir müzakere süreci bulunmadığının altını çizdi. Daha önce Ermenistan Güvenlik Konseyi Sekreteri Armen Grigoryan, Türk-Ermeni ilişkilerini normalleştirme imkanlarını Rusya’yla istişare ettiklerini söylemişti.

“Biz görüşmelere kapalı değiliz”

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Türk-Ermeni ilişkilerini normalleştirme görüşmelerine başlamanın Güney Kafkasya için faydalı olacağını ve bölgede uzun vadeli barış sürecini başlatacağını ifade etmiş ve Rusya’nın bu süreci desteklemeye hazır olduğunun altını çizmişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan da, “Eğer Tayyip Erdoğan’la bir görüşme arzu ediyorsa işte burada artık belli adımların da atılması lazım. Biz görüşmelere kapalı değiliz, görüşmeleri yaparız. Nitekim, Gürcistan Başbakanıyla da görüşme arzusunu bana iletti, o da bana geldi. Ama dediğim gibi biz bu görüşmeleri yaparken burada onların olumlu yaklaşım göstermek suretiyle bu adımları atması lazım” demişti.

“Ermenistan ve Türkiye arasında diplomatik ilişki bulunmuyor”

Azerbaycan’la Ermenistan arasında 2020 yılında yaşanan Karabağ Savaşı’nda Türkiye koşulsuz olarak Azerbaycan’a destek vermiş, buna bağlı olarak Ermenistan, Türkiye’yi AİHM’e şikayet etmişti.

1993 yılında sınırları karşılıklı olarak kapatan Türkiye ile Ermenistan arasında diplomatik ilişki bulunmuyor.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.