DOLAR 13,40430.72%
EURO 15,23361.03%
STERLIN 17,90191.26%
ALTIN 764,860,48
BIST %
BITCOIN 7610282,18%
Ankara

AÇIK

15 22

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Erdoğan: ”Sosyal medya mecraları, bugün demokrasiyi, toplumsal barışı, milli güvenliği tehdit eder konuma gelmiştir”
  • Haberiniz.com.tr
  • Gündem
  • Erdoğan: ”Sosyal medya mecraları, bugün demokrasiyi, toplumsal barışı, milli güvenliği tehdit eder konuma gelmiştir”

Erdoğan: ”Sosyal medya mecraları, bugün demokrasiyi, toplumsal barışı, milli güvenliği tehdit eder konuma gelmiştir”

ABONE OL
22 Ekim 2021 19:54
Erdoğan: ”Sosyal medya mecraları, bugün demokrasiyi, toplumsal barışı, milli güvenliği tehdit eder konuma gelmiştir”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Hiçbir denetimin veya otokontrolün olmadığı sosyal medya mecraları, bugün hem demokrasiyi hem toplumsal barışı hem de devletlerin milli güvenliğini tehdit eder konuma gelmiştir ” dedi.

Erdoğan, İstanbul’da, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı ev sahipliğinde düzenlenen “Türk Konseyi Medya Forumu”na video mesaj gönderdi. 2019’daki Türk Konseyi Liderler Zirvesi’nde gündeme gelen uluslararası medya forumu düzenlenmesinin hayata geçirildiğini belirtti.

Üç gün sürecek toplantıların, en çok istismar ve ihmal edilen alanlardan medya konusunda ülkeler arasındaki dayanışmanın güçleneceği dileğinde bulunan Erdoğan, şöyle konuştu:

“Günümüzde sosyal medyanın da yaygınlaşmasıyla birlikte tüm insanlıkla beraber biz de sık sık dezenformasyon kampanyalarına maruz kalıyoruz. Yalan ve çarpıtılmış haberler sebebiyle dünyada milyonlarca savunmasız insanın hayatı kararmakta, ciddi travmalar ve dramlar yaşanmaktadır. Hiçbir denetimin veya otokontrolün olmadığı sosyal medya mecraları, bugün hem demokrasiyi hem toplumsal barışı hem de devletlerin milli güvenliğini tehdit eder konuma gelmiştir.”

”Medyanın çifte standardı”

”Dijital faşizmin yıkıcı etkisi”nin gelişmişlik düzeyi ne olursa olsun her ülke ve toplumun etkileneceğine belirten Erdoğan, şöyle devam etti:

“Türk dünyası, dijital faşizmin yanı sıra uluslararası medyanın çifte standardından da muzdariptir. Özellikle 44 gün süren Dağlık Karabağ savaşı sırasında şahit olduğumuz iki yüzlü tavır, meselenin ülkelerimiz açısından önemini ortaya koymuştur. Ermenistan ordusunun sivilleri hedef alan katliam ve balistik füze saldırıları bu süreçte hiç gündeme getirilmedi. Medya bağımsızlığından ve objektiflikten bahseden uluslararası medya organları, Ermenistan’ın resmi haber ajansı gibi hareket etti. Karabağ Savaşı, ülkelerimiz ve Türk dünyasıyla ilgili gerçeklere karşı uygulanan basın ambargosunun ne ilk ne de son örneğidir.”

Erdoğan, soykırım iddiaları başta olmak üzere, tarihi, milli güvenliği ve milletin değerlerini hedef alan birçok konuda benzer tutumlarla karşılaştıklarını dile getirdi.

”Türk dünyası inisiyatif almalı”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle konuştu:

“Yaşadığımız acı tecrübeler ışığında, şu gerçeği artık hepimiz açık ve net bir şekilde görebiliyoruz. Nasıl savunma sanayi ve askeri konularda tamamen yabancılara bel bağlamıyorsak, iletişim meselesini de başkalarına havale edemeyiz. Oryantalist bakış açısıyla sürekli bizlere insan hakları, demokrasi ve özgürlük dersi verenlerin, vicdan ve meslek ahlakına güvenemeyiz. Diğer stratejik meselelerde olduğu gibi medya ve iletişim konusunda da kendi göbeğimizi kendimiz kesmeliyiz. Türk dünyası olarak bu hususta inisiyatif almalı, tecrübe paylaşımına gitmeli, güç birliği yapmalı ve elimizdeki imkanları en etkili şekilde değerlendirmenin yollarını aramalıyız. ‘Köklü Geçmiş, Güçlü Gelecek’ temasıyla düzenlediğimiz forumun, bizlere bu noktada güçlü bir platform kazandıracağına inanıyoruz.”

Erdoğan, Türk dünyasındaki dayanışmayı geliştirmeyi, karşılıklı güveni pekiştirmeyi; dezenformasyonla mücadele, bilgi güvenliği, milli bilgi teknolojileri hamlesi ve ortak kültürü önceleyen film-dizi projeleri gibi hususlarda işbirliğini ilerletmeyi istediklerini de söyledi.

Medya Forumu

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı ev sahipliğindeki Türk Konseyi Medya Forumu “KöklügGeçmiş, güçlü gelecek” ana temasıyla düzenleniyor.

Forumun açılışanda konuşan İletişim Başkanı Fahrettin Altun, “Bugün bizlere düşen, Türk Konseyi olarak, dijital faşizme, siber emperyalizme ve küresel yalan endüstrisine karşı, kendimize ait ortak bilgi üretim ve dağıtım kanallarımızı güçlendirmektir” dedi.

 

 

Kaynak: AjansBizim

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.