DOLAR 17,2420 1.55%
EURO 17,5470 0.42%
ALTIN 976,301,42
BITCOIN 3471564,98%
Ankara
26°

AÇIK

Erdoğan: “Meclis’te bir Su Kanunu hazırlıyoruz”

Erdoğan: “Meclis’te bir Su Kanunu hazırlıyoruz”

ABONE OL
29 Mart 2021 14:32
Erdoğan: “Meclis’te bir Su Kanunu hazırlıyoruz”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “1. Su Şurası Lansmanı ve 363 Tesisin Toplu Açılış Merasimi”nde açıklamalarda bulunuyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şu şekilde:

“750 MİLYON KİŞİ GÖÇ RİSKİ ALTINDA”

Kuraklık gibi nedenlerle su ihtiyacı artarken su kaynakları azalıyor. Nüfusla birlikte artan gıda ve enerji talebiyle iklim değişikliğinin yıkıcı etkileri, gelecekte daha büyük risklerin bizi beklediğini gösteriyor. Bu karamsar tablodan ülkemizin etkilenmemesi elbette mümkün değildir. Bazı araştırmalara göre 2025’e kadar 750 milyon kişi göç riski altında.

“SU STRESİ ÇEKEN BİR ÜLKEYİZ”

Kişi başına kullanılabilir su miktarı dikkate alındığında su stresi çeken bir ülkeyiz. Elimizdeki sınırlı su kaynaklarını Irak ve Suriye gibi iki komşumuzla paylaşmak mecburiyetindeyiz. Komşularımızla ikili ilişkilerde kaynak paylaşımını, su meselesini tehdit ve pazarlık konusu yapmadık. Bundan sonra da hakkaniyetli bu tavrımızı sürdüreceğiz.

“MECLİS’TE BİR SU KANUNU HAZIRLIYORUZ”

Suyumuzu korumakla vatanımızı korumak arasında mahiyet itibarıyla hiçbir fark yoktur. 2007’de yaşanan büyük kuraklıktan sonra 81 vilayetimiz için içme suyu eylem planları hazırladık. Meclis’te bir Su Kanunu hazırlıyoruz.

“TARIMSAL ÜRETİMDE REKORLAR KIRDIK”

Günlük 315 bin metreküp suyu arıtarak, tarımsal sulamada yeniden kullanılabilecek şekilde insanımızın hizmetine sunuyoruz. Geride bıraktığımız dönemde salgın ve meteorolojik kuraklığa rağmen tarımsal üretimde Cumhuriyet tarihinin rekorlarını kırdık.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.