DOLAR 13,84340.2%
EURO 15,64170.25%
STERLIN 18,40830.38%
ALTIN 790,540,18
BIST 1.927,390,89%
BITCOIN 7024774,72%
Ankara
11°

PARÇALI AZ BULUTLU

06 35

İMSAK'A KALAN SÜRE

Ekrem İmamoğlu: Cemevlerine Yaptığımız Hizmetler Asla Bir Lütuf Değildir

Ekrem İmamoğlu: Cemevlerine Yaptığımız Hizmetler Asla Bir Lütuf Değildir

ABONE OL
17 Ağustos 2021 00:24
Ekrem İmamoğlu: Cemevlerine Yaptığımız Hizmetler Asla Bir Lütuf Değildir
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Cemevlerine yaptığımız hizmetler, kamu kurumu olarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin vazifesidir, sorumluluğudur. Asla bir lütuf da değildir. Vatandaşlarımıza olan borcumuzdur” dedi.

İBB Başkanı İmamoğlu, Muharrem orucunun 8. gününde, Esenyurt’taki Erenler Cemevin’de Alevi yurttaşlarla bir araya gelerek lokmalarına ortak oldu, birlikte oruç açtı. İmamoğlu, “Bugün sizlerle bir arada olmaktan, cemevimizde sizlerle beraber lokmanızı paylaşmaktan büyük onur duyduğumu belirtmek istiyorum. Öncelikle tutulan bu matem orucunuzu Allah kabul etsin” diye konuştu. Cemevleri için yaptıkları hiçbir şeyin siyasi olmadığının altını çizen İmamoğlu, “Cemevlerine karşı yaptığımız hizmetler; kamu kurumu olarak, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin vazifesidir, sorumluluğudur. Asla bir lütuf da değildir. Vatandaşlarımıza olan borcumuzdur” dedi.

“BİR ÜLKENİN İBADETHANELERİNİN BİRBİRİNDEN AYRI TUTULMASI YANLIŞTIR”

Bir ülkede ibadethanelerin birbirinden ayrı tutulmasının yanlış bir tavır olduğuna dikkat çeken İmamoğlu, şöyle devam etti:

“Cemevleri de milletimizin bir bölümünün ibadethanesidir. Alevi vatandaşlarımızın ibadethanesidir. Dolayısıyla nasıl ki camilerimize hizmet ediyorsak, cemevlerine hizmet de bir kamu kurumunun boynunun borcudur. Bunun bilinmesini istiyorum. Değerli canlar, bu tavrın tümden anlaşılması, ülkemizin her şartında, her ortamında, her yönetiminde, bir prensibe, bir uygulamaya dönmesini de diliyorum. Zira Alevi vatandaşlarımızın yüzyıllardır ibadethanesi olan cemevlerinin ibadethane midir, değil midir tartışmasını yapanları da açıkçası cahil buluyorum.”

“HACI BEKTAŞ VELİ’NİN VEFATININ 750. YIL DÖNÜMÜ ETKİNLİK TARİHİNİ YAKINDA DUYURACAĞIZ”

UNESCO 2021 yılı Hacı Bektaş Veli’nin Vefatının 750. Yıl Dönümü Etkinlikleri’nin, yangın, sel gibi felaketler nedeniyle ilan edilen tarihte yapılamadığını hatırlatan İmamoğlu, “Yakın zamanda makul bir zaman içerisinde, sizlere duyurularımızı yapacağız. İnşallah, İstanbul’daki başta milyonlarca Alevi vatandaşımızla ama bence 16 milyon İstanbullu ile Yenikapı’da Hacı Bektaş-ı Veli kültürünü paylaşma adına bir olacağız. Birlikte olacağız, birbirimizi anlayacağız. Aslında ne kadar asil duygulara sahip ne kadar güzel düşüncelere sahip bir milletin evladı olduğumuzu hep birlikte hissedeceğiz” dedi.

“DUALARINIZ BİZE GÜÇ VERİYOR”

İmamoğlu, İstanbul’un hak ettiği değere ulaşması için var güçleriyle çalıştıklarını belirterek, konuşmasında şunları söyledi:

“Az önce dedelerimizin ettiği güzel dualar bize güç veriyor. Sizlerin güzel bakışları, sizlerin bize yolladığı dualar, bizi koruyan o güzel bakışlarınız bizlere güç veriyor. Bu şehirde her güzel çocuğumuza güzel bir gelecek, her gencimize umutla yaşayacakları bir ortam, bu şehrin her kadınına güzel, saygın, huzurlu bir ortam, her aileye huzurlu bir yuva sahip olmaları noktasında sizlere en layık bir şekilde görevimizi yapmaya devam edeceğiz. Allah’ım bizleri, sizleri bu ülkenin her ferdini, işte yüzyıllarca önce yaşanmış Kerbela gibi vakalardan, o katliamlardan, bütün masum insanları canilerden korusun. Ve diliyorum ki zalimin zulüm göstermediği bir dünya yaşayalım. Hafta sonu da Hacı Bektaş-ı Veli Hazretleri’ni ziyaret edeceğiz. Orada da dualarımızı edeceğiz, Hacı Bektaş’a gideceğiz. Oraya gelen vatandaşlarla da bir arada oluruz.”

ANKA

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.