DOLAR 17,2272 1.48%
EURO 17,5706 0.55%
ALTIN 978,291,63
BITCOIN 3480135,40%
Ankara
26°

AÇIK

Diyarbakır’da Lise Öğrencisi Üniforma Alamadığı İçin Okula Alınmadı

Diyarbakır’da Lise Öğrencisi Üniforma Alamadığı İçin Okula Alınmadı

ABONE OL
6 Ekim 2021 16:47
Diyarbakır’da Lise Öğrencisi Üniforma Alamadığı İçin Okula Alınmadı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İddiaya göre Diyarbakır Yenişehir Şehitlik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde 14 yaşındaki lise öğrencisi, okul üniforması alamadığı için okula alınmadığını söyledi.  Öğrencinin babası üniforma alacak gücünün olmadığını, İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nü aradığında kendisine böyle bir durumun olmaması gerektiğini söylediklerini belirtti.

Pazartesi günü Şevval İnan, tören sonrasında okul müdürünün ‘formalılar içeri formasızlar dışarı’ diyerek onu ve formasız birçok öğrenciyi okuldan gönderdiğini iddia etti.

Şevval’in babası Yakup İnan, kızına maddi imkanı olmadığı için forma alamadığını, kızının okulda olması gereken saatte eve gönderildiğini ve konuyla ilgili okul yetkililerinin onları hiçbir şekilde bilgilendirmediğini söyledi.

 “2 GÜNDÜR OKULA GİDEMİYORUM”

14 yaşındaki lise 2’inci sınıf öğrencisi Şevval İnan, ”Pazartesi günü İstiklal Marşı töreninden sonra müdür bizi formamız olmadığı için ve birçok arkadaşımı formasızlar dışarı diyerek dışarı çıkarttı. Bu durum karşısında çok üzüldüm eve gittim durumumu babamla paylaştım. Babamın parası olmadığı için bana üniforma alamadı. 2 gündür okula gidemiyorum, derslerimden geri kaldım. Okuluma gitmek istiyorum ama formam olmadığı için gidemiyorum” diye konuştu.

Baba İnan, ”Her sabahki gibi kızımı okula gönderdim, yaklaşık bir veya iki saat sonra tekrar geri geldi. Kızıma sebebini sorunca forması olmadığı için okul müdürü tarafından okula alınmadığını söyledi, bunun üzerine okula geldim kendisiyle görüşmek için ama bulamadım. Bizi zor duruma soktu, zorluklar içinde çocuklarımı okutmaya çalışırken müdürün bizi bu şekilde rencide edip, durumumuzu bize tekrar hatırlaması bizi çok üzdü. Ben İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile görüştüm. Yetkililer böyle bir durumun söz konusu olamayacağını söyledi. Ben vatandaş olarak yetkililerin duruma el atmalarını istiyorum. Bu durumun milli eğitimin, devletin bilgi dahilinde olduğunu ve buna izin vereceklerine inanmıyorum, müdürün şahsileştirdiğini düşünüyorum. O süre içerisinde ben kızımı okulda biliyorum ama kızım okuldan çıkarılmış. Başına bir şey gelseydi sorumlusu kim olacaktı” şeklinde konuştu.

Olayla ilgili okul yetkililerine herhangi bir açıklama yapmazken Yenişehir İlçe Milli Eğitim Müdürü Eyüp Uçak ise konuyla ilgili gerekli incelemeyi yapacaklarını söyledi.

Kaynak: İHA

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.