Deniz Baykal’ın Damadının Şirketlerine SBK’dan Sahte Fatura

Deniz Baykal’ın Damadının Şirketlerine SBK’dan Sahte Fatura

ABONE OL
27 Haziran 2021 15:37
Deniz Baykal’ın Damadının Şirketlerine SBK’dan Sahte Fatura
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sezgin Baran Korkmaz’ın sahibi olduğu SBK Holding’in, Baykal’ın damadının şirketlerine sahte fatura kestiği tespit edildi.

Gazete Duvar’ın haberine göre, Deniz Baykal’ın bir dönem hayli haber olan damadı Halil Ataman’a ait Ataç İnşaat, Anteks ve Antalya Kolej’in, SBK Holding ile ilişkisi de ortaya çıktı. SBK Holding’e ait ve kara para soruşturmasında geçen Konak Isı, 2017 yılında bu şirketlere sahte faturalar kesmiş.

Mali Suçlar Araştırma Kurulu Başkanlığı’nın (MASAK), 20 Ocak 2021’de mahkemeye sunduğu ve SBK Holding ile ilgili açılan kara para soruşturmasına ilişkin raporunda Konak Isı’nın sahte fatura olayları da yer alıyor.

2017’de Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), tasfiye halindeki Baykal’ın damadı Halil Ataman’a ait Ataç İnşaat’ı inceliyor ve gerçeğe aykırı beyanlar ile sahte faturalar, muhasebe hileleri tespit ediyor. Aynı şekilde Anteks ile Antalya Koleji’nin hesaplarında da benzer suç unsurlarına rastlanıyor. Ve SPK, hem bu şirketler hem de SBK’ye ait Konk Isı yöneticileri hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunuyor. Ancak SBK ile bağlantılı her suç duyurusu gibi bu da sonuçsuz kalıyor.

MASAK’ın kara para raporunda şu bilgilere yer veriliyor:

“SPK’nin 7 Nisan 2017 günü yayınlanan bültenindeki bilgilere göre; tasfiye halindeki Ataç İnşaat nezdinde 6362 Sayılı Sermaye Piyasası Kanunu ve ilgili mevzuat uyarınca yapılan incelemede, Konak Isı yöneticisi Kamil Feridun Özkahraman hakkında gerçeğe aykırı hesap açılması, muhasebe hilesi yapılması ve muhasebe hilelerini gerçeğe uygun gösterme adına bağlı bağlı ortaklıklar olan Anteks ve Antalya Koleji arasında fiktif faturalar kesilmesi nedeniyle 6362 Sayılı Kanun uyarınca savcılığa suç duyurusunda bulunulduğu anlaşılmıştır.”

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.