DOLAR 17,9331 -0.03%
EURO 18,4099 -0.71%
ALTIN 1.038,510,60
BITCOIN 4397411,26%
Ankara
29°

AÇIK

Demirtaş: Ülkemize Gelmiş Hiç Kimseyi Gerisin Geri Ateşin İçine Gönderemeyiz

Demirtaş: Ülkemize Gelmiş Hiç Kimseyi Gerisin Geri Ateşin İçine Gönderemeyiz

ABONE OL
17 Ağustos 2021 15:18
Demirtaş: Ülkemize Gelmiş Hiç Kimseyi Gerisin Geri Ateşin İçine Gönderemeyiz
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, sığınmacılarla ilgili son dönemde yaşanan tartışmaları değerlendirdi. Demirtaş, “Ülkemize gelmiş hiç kimseyi gerisin geri ateşin içine gönderemeyiz. Sorunun çözümü çok kolay değil, biliyorum ama çözmek zorunda olan da biziz” dedi.

Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi’nde Kasım 2016’dan bu yana tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, odağında sığınmacıların bulunduğu tartışmaları değerlendirdi.

Gazete Duvar yazarı İrfan Aktan’a açıklamalarda bulunan Demirtaş, öncelikli olarak kısa, orta ve uzun vadeli bölümleri olan stratejik bir plan yapılması gerektiğini söyledi.

Demirtaş, şöyle devam etti:

“Türkiye’nin kaç göçmen alabileceği hesaplanmalı ve bu insanların barınma, sağlık, eğitim, gıda ve güvenlik ihtiyaçlarına ilişkin bütün altyapı hazır hale getirilmelidir. Toplumun desteği alınmadan göçmenler konusunda başarılı olunamaz.

Buna özel önem vermek gerekir. Göçmenlerin geldikleri ülkelerle işbirliği içinde olmak, oralardaki çatışma ve kargaşanın hatta sömürünün ortadan kalkması için etkili bir dış politika oluşturmak gerekir. Batı ülkeleriyle de ucuz göçmen pazarlığı yapmak yerine ilkeli işbirliklerini dayatmak gerekir. Onlar da göçmenlerin sorumluluklarını paylaşmak zorundalar.

Ancak şu da bir gerçektir ki, ülkemize gelmiş hiç kimseyi gerisin geri ateşin içine gönderemeyiz. Sorunun çözümü çok kolay değil, biliyorum ama çözmek zorunda olan da biziz. Başkası gelip de bizim sorunumuzu çözmeyecek.”

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.