DOLAR 17,9736 0.13%
EURO 18,2958 0.05%
ALTIN 1.018,020,11
BITCOIN 422204-1,23%
Ankara
26°

AÇIK

Cumhurbaşkanlığı üst düzey yetkilileri: Hükümet faiz indirimiyle ortaya çıkan faturanın farkında
  • Haberiniz.com.tr
  • Gündem
  • Cumhurbaşkanlığı üst düzey yetkilileri: Hükümet faiz indirimiyle ortaya çıkan faturanın farkında

Cumhurbaşkanlığı üst düzey yetkilileri: Hükümet faiz indirimiyle ortaya çıkan faturanın farkında

ABONE OL
19 Kasım 2021 11:07
Cumhurbaşkanlığı üst düzey yetkilileri: Hükümet faiz indirimiyle ortaya çıkan faturanın farkında
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Hürriyet yazarı Hande Fırat, Merkez Bankası’nın faiz indirmesi sonrası dolar/TL’nin 11’i geçmesiyle ilgili olarak Cumhurbaşkanlığı’ndaki üst düzey isimlerle yaptığı görüşmeyi aktardı.

TCMB faiz oranını 100 baz puan indirerek yüzde 15’e düşürdü. Karar sonrası 11 TL’yi gören dolardaki yükseliş sürerken; Hürriyet yazarı Hande Fırat, faiz indirimi politikasının nedenlerini Cumhurbaşkanlığı’ndaki üst düzey isimlere sorduğunu ve “Hükümet faiz indirimiyle ortaya çıkan faturanın farkında. Bu fatura göğüslenecek. Bir anlamda acı reçete şimdi uygulanacak” yanıtı aldığını aktardı.

Fırat, diğer yanıtları şöyle aktardı:

“Hükûmet faiz indirimiyle ortaya çıkan faturanın farkında. Bu fatura göğüslenecek. Bir anlamda acı reçete şimdi uygulanacak.

Başlıca nedeni erken seçim olmaması. 2023 seçimlerine kadar ana hedef yatırımları arttırmak, işsizliği azaltmak ve alt gelir grubunu rahatlatmak olacak.

İktidar, 2023 seçimlerine yüksek faiz, yüksek enflasyon ve yüksek işsizlik oranlarıyla gitmek istemiyor. Yatırımları arttırarak, işsizliğin azaltılması amaçlanıyor.

Bu politikanın seçilmesinde bazı ekonomik verilere güveniliyor.

Bu verilerin başında büyüme geliyor. Türkiye ekonomisi, 2021’in ikinci çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 21.7 büyüdü. Yıl sonunda ise çift haneye kadar çıkabilecek bir büyüme tahmini yapılıyor.

Diğer veri, ihracat rakamları. İhracat ekimde geçen yılın aynı ayına göre yüzde 20.2 artışla 20.8 milyar dolar oldu. Ocak-ekim döneminde ise ihracat geçen yılın aynı dönemi ile karşılaştırıldığında yüzde 33.9 artarak 181.8 milyar dolar oldu.

Hükümet aynı zamanda dünyada genel ekonomik tablonun da sorunlu olduğuna dikkat çekiyor. Kaynaklar Türkiye’de ‘ekonomi yönetilemiyor’ yönünde bir algı oluşturulmaya çalışıldığını iddia ediyor. Bunun da ‘psikolojik’ olduğu iddiasında.

Son olarak Merkez Bankası’nın rezervlerinin de korunduğu belirtiliyor.

Cumhurbaşkanlığı’ndan üst düzey kaynaklar, faiz indirimi politikasını bu maddelerle gerekçelendiriyor. Bir buçuk yılda hükümet hedeflerine ulaşabilecek mi, göreceğiz. Ancak öyle ya da böyle, 2022 yılının zor geçeceğini söylemek yanlış olmayacaktır.”

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.