DOLAR 17,9662 0.28%
EURO 18,3387 0.5%
ALTIN 1.026,180,33
BITCOIN 4264413,39%
Ankara
26°

AZ BULUTLU

Çiftlik Bank’ın Kurucusu Aydın: O Dönemde Arkamda Bir Güç Vardı

Çiftlik Bank’ın Kurucusu Aydın: O Dönemde Arkamda Bir Güç Vardı

ABONE OL
3 Eylül 2021 16:55
Çiftlik Bank’ın Kurucusu Aydın: O Dönemde Arkamda Bir Güç Vardı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Tosuncuk lakaplı Çiftlik Bank’ın kurucusu Mehmet Aydın “Benim o dönemde arkamda bir güç vardı. Ancak bu güç sanıldığı gibi karanlık bir güç değildi” dedi.

‘Çiftlik Bank’ ile binlerce kişiyi dolandıran Mehmet Aydın cezaevinden tv100 muhabiri Devrim Tosunoğlu’nun sorularını cevapladı.

‘Yurtdışındayken Çiftlik Bank’a para yatıran kişi yada kişilerle irtibatınız oldu mu’ sorusuna “İnterpol tarafından kırmızı bülten çıkana kadar bazı üyelerle, grup liderleri ile görüştüğüm oldu. Mal varlığıma el konulduğu için ben de onları savcılığa yönlendirdim. Yurtdışında bulunan mal varlığım Bitcoin ile de ödeyeceğimi söylemiştim. Yurtdışında da mal varlığıma el konuldu. Sözümü tutamayacağımı anlayınca iletişimi kopardım” şeklinde cevap veren Aydın, kaçış sürecini şöyle anlattı:

-İnterpol tarafından aranırken yurtdışındaki farklı ülkelere nasıl geçiş yaptınız?

“Uruguay’dan Brezilya’ya geçiş yaptım. Sınırda herhangi bir pasaport kontrolü olmadığından kimseye rüşvet vermeden rahatlıkla geçtim.”

Mehmet Aydın Çiftlik Bank’ın popüler olduğu dönemde kendisine yargı dünyası ve bürokrasiden önemli isimlerin destek olduğunu iddia etti.

-Çiftlik bank sisteminde sizin sadece görünen yüzü olduğunuz ancak çok daha farklı güçler tarafından bu sistemin yönetildiği iddia ediliyor. Başından beri yalnız mıydınız?

“Benim o dönemde arkamda bir güç vardı. Ancak bu güç sanıldığı gibi karanlık bir güç değildi. Dönemin sivil, askeri, bürokrasiden, bakanlar, milletvekilleri, hakimler, savcılar, belediye başkanları, kaymakamlar, askeri, polisi her kesimden ‘yürü Mehmet arkandayız, sonuna kadar yanındayız, sen devlet için faydalı olanı yapıyorsun seni destekliyoruz’ diyen yüzlerce insan vardı.”

Aydın, o dönem terör örgütleri ve mafyanın da radarında olduğunu açıkladı.

“Tehditler ve şantajlara karşı terör örgütü DEAŞ ve yerel mafya benden para istediler. Bunlara karşı durduğum için medyadaki güçlerini kullandılar, fitili ateşlediler.”

-Şu ana kadar mağdurlara ödeme yapıldı mı?

“Sözleşme kapsamında ana para iadesi için ihtarname gönderen bazı üyelere mal varlığıma el konuluncaya kadar ödeme yapıldı.”

Mehmet Aydın Çiftlik Bank’a para yatıranlar arasında birçok ünlü isim olduğunu söyledi ancak isimlerini vermedi.

“Cezaevinden tahliye olunca yapacağım ilk şey yaylaya çıkmak olacak” ifadelerini kullanan Aydın, “Çiftlik Bank bir yatırım aracı değil oyundur. Bu kapsamda ben de oyunu geliştirmek için eksikleri tespit etmek adına hesap açtım” diye konuştu.

Mehmet Aydın’ın avukatları Şehmuz Uluç ve Fatih Kuş ile sürekli irtibat halinde olduğu ve 14 Eylül günü İstanbul Anadolu Adliyesi’nde gerçekleşecek duruşmaya hazırlandığı öğrenildi. Avukatları Tosuncuk’un cezaevinde sürekli kitap okuduğunu ve liseyi dışarıdan bitirmek için ders çalıştığını ifade etti.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.