DOLAR 16,2336 -0.75%
EURO 17,3772 -1.08%
ALTIN 967,05-0,55
BITCOIN 468381-2,21%
Ankara
22°

PARÇALI BULUTLU

“Çiftçilerin Bankalara Olan Borcu 106,4 Milyar Lira, Çiftçilerimizin İktidara Ahı Büyük!”
  • Haberiniz.com.tr
  • Gündem
  • “Çiftçilerin Bankalara Olan Borcu 106,4 Milyar Lira, Çiftçilerimizin İktidara Ahı Büyük!”

“Çiftçilerin Bankalara Olan Borcu 106,4 Milyar Lira, Çiftçilerimizin İktidara Ahı Büyük!”

ABONE OL
9 Haziran 2021 21:10
“Çiftçilerin Bankalara Olan Borcu 106,4 Milyar Lira, Çiftçilerimizin İktidara Ahı Büyük!”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

CHP’li Abdurrahman Tutdere, çiftçilerin kamu bankalarına olan borçlarının 106,4 milyar lira olduğunu bildirdi.

TBMM Başkanlık Divanı Üyesi ve CHP Adıyaman Milletvekili Av. Abdurrahman Tutdere, çiftçilerin bankalara olan borçlarının her geçen gün katlanarak arttığını, iktidarın yanlış tarım politikalarından dolayı çiftçilerin bankalara olan borçlarının rekor seviyeye ulaştığını ifade etti.

CHP’li Tutdere, AKP iktidarının yanlış tarım politikalarının faturasının çiftçilere ödettirildiğini belirterek, “Tarım sektörünün bankalara olan borçları nisan ayında bir önceki aya göre 3.2 milyar lira, 2020 yılı aralık ayına göre de 21.2 milyar lira artış göstererek 146.6 milyar liraya yükseldi. Çiftçilerimizin bankalara olan borçlarının büyük bir bölümünü kamu bankalarına olan borçlardan kaynaklanıyor. Çiftçilerimizin kamu bankalarına olan borçları 106.4 milyar lira. Özel bankalara olan borç ise 37.2 milyar lira” ifadelerini kullandı.

“BORCUNU ÖDEMEYEN YANDAŞ ŞİRKETLERE DOKUNULMUYOR”

Tarım sektörünün zamanında ödeyemediği borç miktarının 4.9 milyar liraya ulaştığını kaydeden Tutdere, Anadolu çiftçisinin borçlarını ödeyemediği için borç takibi ve icra kıskacına alınırken “kamu kaynaklarını sömüren yandaş şirketlere ise yaptırım uygulanmamasına” tepki gösterdi.

“ÇİFTÇİLERİMİZİN İKTİDARA AHI BÜYÜK”

Tutdere, “Demirören Holding, Doğan Medya Grubu’nu satın alırken Ziraat Bankası’ndan 750 milyar dolar kredi kullandı ve Ziraat Bankası, Demirören Holding’e bu krediyi bir çırpıda verdi. Üstelik bu bir çırpıda verilen bu kredinin geri ödemesinin de yapılmadığı iddia ediliyor. Bir yanda çiftçi bankası olan Ziraat Bankası’na borcunu ödeyemediği için traktörü dahi haczedilen gariban Anadolu çiftçimiz, bir yanda da milyar dolarlık kredisini ödemeyip hiçbir yaptırım uygulanmayan iktidar yanlısı holdingler var. Anadolu’nun dört bir yanında çaresizlikten feryat eden gariban çiftçilerimizin yükselen çığlıklarına kulak vermeyen iktidar, ülkemizin kaynaklarını yandaşlarına peşkeş çekerek kamu kaynaklarını talan etmektedir. Anadolu’nun dört bir yanındaki çiftçilerimizin iktidara ahı büyüktür” dedi.

“HAYVANLARIMIZI MECBUREN SATACAĞIZ”

Seçim bölgesi Adıyaman’daki köyleri dolaşarak köylülerin yaşadığı sorunları dinleyen Tutdere, Adıyaman Merkez ilçesine bağlı Palanlı Köyü’ndeki yetiştiricilere kulak verdi. Palanlı Köyü’nde yetiştiricilikle uğraşan bir köylü, artan girdi maliyetlerine direnemediklerini ve sonbaharda hayvanlarını satarak çiftçiliği bırakacağını ifade etti. Yaşadığı mağduriyetleri dile getiren yetiştirici, “Hazine arazileri birilerine peşkeş çekiliyor, hayvanlarımızı besleyemiyoruz. Girdi maliyetlerimiz çok arttı. 9 kişilik bir aile olarak tüm geçimimizi hayvancılıktan sağlıyoruz. Başka yapacak bir işimiz de yok. Köyümüzün yüzde 80’i hayvancılıkla uğraşıyor, hepsi de aynı durumda. Hayvanlarımızı sonbaharda mecburen satacak ve bırakıp gideceğiz. Başka çıkar yolumuz kalmadı” diye konuştu.

“İCRA DAİRELERİNDEKİ DOSYA SAYISI 22 MİLYONU AŞTI”

Borçlarını ödeyemediği için icralık olan kişi sayısındaki büyük artışa da dikkati çeken Tutdere, “UYAP üzerinden alınan verilere göre, 4 ayda icra ve iflas dairelerine toplam 3 milyon 132 yeni dosya geldi. Geçen yılın ocak ve haziran aylarına göre icra ve iflas dairelerine gelen dosya sayısında 1 milyon adetlik bir artış söz konusu. İcra dairelerindeki toplam dosya sayısı ise 22 milyonu aşmış durumda. AKP, yanlış ekonomi politikalarının sonuçlarını yurttaşlarımıza ödetiyor. Yurttaşlarımız, AKP’nin yanlış politikalarından kaynaklanan borçları sırtlanmak zorunda bırakılıyor” ifadelerini kullandı.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.