DOLAR 13,65951.25%
EURO 15,54742.01%
STERLIN 18,12571.24%
ALTIN 784,351,31
BIST 2.004,551,19%
BITCOIN 691252-0,32%
Ankara

AÇIK

06 35

İMSAK'A KALAN SÜRE

CHP’li Vekil Sarıbal: Çiftçi Umurlarında Değil, AKP İçin Varsa Yoksa Bir Avuç Yandaş İthalatçı
  • Haberiniz.com.tr
  • Gündem
  • CHP’li Vekil Sarıbal: Çiftçi Umurlarında Değil, AKP İçin Varsa Yoksa Bir Avuç Yandaş İthalatçı

CHP’li Vekil Sarıbal: Çiftçi Umurlarında Değil, AKP İçin Varsa Yoksa Bir Avuç Yandaş İthalatçı

ABONE OL
13 Haziran 2021 19:37
CHP’li Vekil Sarıbal: Çiftçi Umurlarında Değil, AKP İçin Varsa Yoksa Bir Avuç Yandaş İthalatçı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ayçiçeği ithalatında gümrüklerin sıfırlanmasına tepki gösteren CHP Bursa Milletvekili ve PM Üyesi Orhan Sarıbal, “Çiftçi umurlarında değil. AKP için varsa yoksa bir avuç yandaş ithalatçı” dedi.

Gece saat 2 sularında Resmi Gazete’de yayınlanan Cumhurbaşkanlığı Kararı ile tohumluk ve çerezlik ayçiçeği ithalatında gümrüklerin sıfırlandığını, ham ayçiçeği ithalatında ise yüzde 36 olan oranın yüzde 10’a düşürüldüğünü ve Kosova’dan alınacak ham ayçiçeğinden ise gümrük alınmayacağını vurgulayan Sarıbal, şunları söyledi:

“AKP hem üreticiye hem tüketiciye düşmanlık ediyor. AKP’nin iktidarda kaldığı dönemde tarımsal ürün ithalatına 118 milyar dolar para ödendi. Çiftçimize verilmesi gereken paralar, bir avuç ithalatçı firma eliyle yabancı şirketlere aktarıldı. Gıda enflasyonunu düşürmek iddiasıyla yapılan bu ithalat gıda fiyatlarını düşürmedi. OECD ülkeleri içinde gıda enflasyonu en yüksek ülke durumundayız. Hem çiftçi kaybetti hem tüketici. Buna rağmen AKP bildiğini okumaya devam ediyor. Pandemi sürecinde bile çiftçimiz para kazanamadı. Bütün dünya çiftçisinin üretimde kalması için yeni destekler verirken, AKP yönetimi çiftçimizi yok saydı.

Bütün olumsuzluklara rağmen üretmeye devam eden çiftçi ürettiğine pişman oldu. Çünkü çiftçinin ürettiği para etmedi. Karpuz, soğan, patates tarlada, elma depoda çürüyor. Devlet yardım eli uzatmıyor. 41 ilde kuraklık yaşayan çiftçi geliri olmadan borçlarıyla baş başa kalmış durumda.

Çiftçinin sadece bankalara olan borcu Nisan 2021 tarihi itibariyle 142 milyar lira” diyen CHP’li Sarıbal, “Tarım Kredi Kooperatifine olan 9 milyar borçla çiftçinin resmi borç miktarı 151 milyarı aştı. Böylesine bir tablo varken çiftçiye yardım etmek, bu borç yükü altında ezilmekten kurtarmak yerine AKP yönetimi ithalat yapmayı tercih ediyor.

Tarım deyince sadece ithalat yapmak akla geliyor. Bakınız; AKP’nin iktidar olduğu 2003-2020 döneminde ithal edilen 11,5 milyon ton yağlık ayçiçeği tohumuna ithalatına 5,9 milyar dolar döviz ödendi. Sadece geçen yıl 1 milyon ton yağlık ayçiçeği ithalatına 463 milyon dolar ödendi. 2003-2021 Nisan tarihine kadar 804 bin ton çerezlik ayçiçeği tohum ithalatına ise 661 milyon dolar döviz ödendi. Bu paranın küçük bir kısmı çiftçimize destek diye verilse ithalata ihtiyacımız olmadığı gibi bu alanda ihracatçı bile olabiliriz. Aldıkları her kararla çiftçiyi üretimden uzaklaştırıyorlar. Şimdi de hasat öncesi ayçiçeği ithalatında gümrükleri sıfırladılar. Çiftçi umurlarında değil. AKP için varsa yoksa bir avuç yandaş ithalatçı.”

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.