DOLAR 17,9597 0.04%
EURO 18,3448 0.21%
ALTIN 1.030,45-0,07
BITCOIN 4276440,47%
Ankara
26°

AÇIK

CHP’den Kanun Teklifi: “Kamuda Huzur Hakkı Olmasın, Tek Maaş Ödensin”

CHP’den Kanun Teklifi: “Kamuda Huzur Hakkı Olmasın, Tek Maaş Ödensin”

ABONE OL
20 Haziran 2021 15:16
CHP’den Kanun Teklifi: “Kamuda Huzur Hakkı Olmasın, Tek Maaş Ödensin”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, kamu kurumlarında birden fazla görevde bulunarak birden fazla maaş almasını engellemeye yönelik kanun teklifi hazırladı, Meclis’e sundu.

CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, bürokrat ve siyasetçilerin kamu görevlilerine getirilen yasak kapsamına alınıp hem emekli aylığı hem de kamudan ücret almasının engellenmesi ile kamu kurumlarında birden fazla görevde bulunarak birden fazla ücret veya aylık, huzur hakkı veya başka adlarla nitelendirilen ve ücret benzeri ödemeler almasını engellemeye yönelik kanun teklifi hazırladı, Meclis’e sundu.

Bakan; halkın yoksulluğuna, ekonomi yönetiminin yoksunluğu ve iktidarın tercihlerinin neden olduğunu belirttiği teklif gerekçesinde, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Devlet yönetiminde önemli görevler üstlenen kişilerin, farklı kurumların yönetim kurulu üyeliklerinden de ayrıca maaş almaları sadece ekonomik olarak değil ahlaki olarak da yozlaşmaya neden olduğu gibi devlet yönetiminde de zaafa neden oluyor. Örneğin; Ulaştırma Bakan Yardımcısı aynı zamanda Türk Telekom Yönetim Kurulu Başkanı. Hem denetleme yetkisi var hem de denetlediği şirketin yönetiminde yer alıyor. Cumhurbaşkanı Sözcüsü, TÜRKSAT’ın Yönetim Kurulu’nda yer alıyor. Birden fazla maaş alan siyasetçiler ve bürokratlar her gün basının ve sosyal medyanın ana gündemini oluşturuyor.

Bugün Cumhur İttifakı içinde yer alan siyasetçi ve bürokratların oluşturduğu dar bir kadronun ana görevlerinin yanında birden fazla kritik devlet kurumunda görev alması, bir yandan gelir adaletsizliğini derinleştirirken diğer yandan liyakat yerine sadakat, emeğin yerine partizanlığın galip gelmesi toplumun adalet duygusunu zedeliyor. Bu aynı zamanda iktidarın, çevresinde yer edinenlere pay, parsel, ihale, görev dağıtması birtakım ekipleşmeleri de doğuruyor.”

CUMHURBAŞKANI’NIN ATADIKLARI DA TEK MAAŞ ALSIN

Kanun teklifiyle; sosyal güvenlik kurumlarından emekli aylığı alanlardan kamuda çalışmaya başlayanların emekli aylığının kesilmesine ilişkin hükmün istisnası olarak düzenlenmiş bazı görevler ve görevlilerle ilgili de değişiklik öngörülüyor. Buna göre; Cumhurbaşkanı tarafından atanan veya görevlendirilenler, özel kanunlarında veya Cumhurbaşkanlığı kararnamelerinde emeklilik veya yaşlılık aylığı kesilmeksizin çalıştırılanlar veya görev yapanlar da birden fazla ödeme almayacak. Bu kişilerin aylığının kesilmemesine ilişkin istisnai düzenlemeler kaldırılarak bu kişilerin de tek maaş almalarının sağlanması öngörülüyor.
(ANKA)

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.