DOLAR 16,1920 -0.96%
EURO 17,4658 -0.86%
ALTIN 964,40-0,79
BITCOIN 468318-1,63%
Ankara
25°

AÇIK

Çavuşoğlu’ndan Filistin Açıklaması: Gereken Adımları Atmaya Hazırız

Çavuşoğlu’ndan Filistin Açıklaması: Gereken Adımları Atmaya Hazırız

ABONE OL
16 Mayıs 2021 15:53
Çavuşoğlu’ndan Filistin Açıklaması: Gereken Adımları Atmaya Hazırız
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İsrail tarafından katledilen Filistinlilerin yanında olduğunu kaydetti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Dışişleri Bakanları düzeyinde çevrimiçi düzenlenen ‘Açık Katılımlı İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) İcra Komitesi Olağanüstü Toplantısı’na katıldı.

Doğu Kudüs, Batı Şeria ve Gazze’de gerilimin tırmanmasından İsrail’i sorumlu tutan Çavuşoğlu, yaşanan olaylara ilişkin değerlendirmeler yaptı.

“Türkiye Gerekli Her Adımı Atmaya Hazırdır.”

Çavuşoğlu, “Filistin’de birlik ve kararlılığımızı gösterme zamanı. Ümmetimiz bizden liderlik bekliyor. Türkiye gerekli olan bütün adımları atmaya hazır durumdadır. Bu İsrail’in sistematik olarak yürüttüğü etnik, dini ve kültürel temizlik kampanyasının bir parçası. Bu eğilim geri çevrilmezse, iki devletli çözüm fiziksel olarak imkansız hale gelir” değerlendirmesinde bulundu.

BM Genel Kurulun’un düzenleyeceği toplantıya kendisinin bizzat katılacağını ve Filistin halkının korunması için herkesin çaba sarf etmesi gerektiğini vurgulayan Çavuşoğlu, aynı zamanda İnsan Hakları Konseyi (İHK) ve UNESCO gibi platformlarda da konunun takip edileceğini vurguladı.

Bakan Çavuşoğlu, “Sadece bildiriler ve açıklamalar yapamayız. Daha fazlasını yapmalıyız. Uluslararası toplum, Filistinli sivilleri korumakla yükümlü ve bu bağlamda İİT’nin de sorumluluğu büyük. Birleşmiş Milletler Genel Kurulunun 2018 kararı uyarınca Filistinli sivilleri korumak için bir uluslararası koruma mekanizmasının kurulması yönünde çaba sarf etmeliyiz” diye konuştu.

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.