DOLAR 13,42270.84%
EURO 15,25021.12%
STERLIN 17,92371.37%
ALTIN 765,640,58
BIST 1.876,831,05%
BITCOIN 7560690,19%
Ankara

AÇIK

15 22

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Cahit Berkay: MESAM’a Çökmeye Çalışıyorlar

Cahit Berkay: MESAM’a Çökmeye Çalışıyorlar

ABONE OL
29 Haziran 2021 18:05
Cahit Berkay: MESAM’a Çökmeye Çalışıyorlar
0

BEĞENDİM

ABONE OL

2017’de kayyum atanan MESAM yarınki seçime hazırlanırken, başkanlığa aday olan Cahit Berkay çarpıcı açıklamalar yaptı. Kutuplaşma ve çürümenin her alana sirayet ettiğini belirten Berkay, “İktidar yandaşları MESAM’a çökmeye çalışıyorlar, buna izin vermeyeceğiz” dedi.

Arif Sağ’ın yönetim kurulu başkanı olduğu Türkiye Musiki Eseri Sahipleri Meslek Birliği MESAM’a, 26 Şubat 2020 tarihinde üçüncü defa kayyum atandı. Kayyum atanma sebebi olarak, seçimde 109 sahte oy kullanıldığı iddiası öne sürülmüştü.

MESAM Yönetimi’nin avukatı, bunun iftira olduğunun bilirkişi raporları ile kanıtlandığını belirterek, yapılan işlemi ‘kayyum darbesi’ olarak nitelendirmişti. MESAM’ın 21 Mart 2020’de yapılması planlanan genel kurul toplantısı ise pandemi nedeni ile ertelenmişti.

Pandemi kısıtlamalarının kaldırılması ile birlikte MESAM Genel Kurulu’nun 30 Haziran 2021 günü toplanması kararlaştırıldı. Seçim arefesinde, usta sanatçı Cahit Berkay, SÖZCÜ‘ye açıklamalarda bulundu.

MESAM Başkanlığı’na aday olan Berkay, şunları söyledi:

“Uzun süredir bize yönelik iftira ve karalama kampanyası yürütüyorlar. Savcılıklara başvuruda bulundukları bütün suçlamalar takipsizlik ile sonuçlandı. Fakat iftiralarına devam ediyorlar. Haksızlık ve hukuksuzluk yaparak MESAM’a çökmeye çalışıyorlar. Buna izin vermeyeceğiz.

İktidara göre biz yaramaz çocuklarız. Onların istediği gibi olamıyoruz. Bizim aklımız, gönlümüz, inançlarımız doğru çizgimizden sapmaya, boyun eğmeye ve yandaş olmaya elvermiyor.

MESAM’ın 10 binden fazla üyesi içinde her kesimden, her görüşten insan var. Biz hiç kimsenin kimliğine, inancına bakmayız, ayrımcılık yapmayız. Sadece, lisansladığımız alanlarda üyelerimizin hakkını ve hukukunu savunuruz.

Kral TV ve Doğuş Medya Grubu, birikmiş alacaklarımıza dair indirim talebinde bulunmuş, biz bunu kabul etmezken Orhan Gencebay savunmuştu. MÜYORBİR Başkanı Burhan Şeşen ve MÜYAP Başkanı Bülent Torta da buna şahittir. Herp birlikte karşı çıktık.

Orhan Gencebay ile kafalar zaten uyuşmuyordu, böylece anlaşmazlıklar daha belirgin hale geldi. Sonra da yapmadığımız şeylerle suçlandık ve bize el çektirdiler, Coşkun Sabah ile ekibini yönetime getirdiler. Seçilemeyen ama iktidarın yandaşı olarak atanan Coşkun Sabah, “Nihayet MESAM’ı ele geçirdik” demişti. Yahu nereyi ele geçiriyorsun? Ne ayıp bir şey bu?

Oysa Arif Sağ’ın başkan olduğu bizim yönetimimiz döneminde çok iyi çalışmıştık. MESAM’ın bütçesi ilk defa zarardan kara geçmişti. Kurduğumuz etkin sistem ile lisanslama sayısı doruğa çıkmıştı. Kıskanılan bir performans sergiliyorduk.

Şimdi işlerin bozulduğunu görüyoruz. Kayyum yöneticileri kendilerine onar bin lira maaş bağlamışlar. Ayda bir toplantıların huzur hakkı alınır ama hiçbir zaman bu fahiş rakamda olmamıştır.

MESAM’a –son günlerin tabiriyle- çökmek ve yandaşlaştırmak istiyorlar. Bu MESAM’ın sonunu getirir.

Demokrasi Grubu’ndaki arkadaşlarımın isteği üzerine aday olarak MESAM Başkanlığı için elimi taşın altına koyacağım. MESAM’ın yaralarını saracağız, demokrasi, eşitlik, adalet getireceğiz. Bütün üyelerimizin haklarını gözeteceğiz.”

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.