DOLAR 17,9449 0.15%
EURO 18,2766 0.08%
ALTIN 1.022,770,10
BITCOIN 431212-0,74%
Ankara
28°

AÇIK

Cahit Armağan Dilek: “ABD donanmasının ‘kırmızı ışık’tan kastı Montrö’dür”
  • Haberiniz.com.tr
  • Gündem
  • Cahit Armağan Dilek: “ABD donanmasının ‘kırmızı ışık’tan kastı Montrö’dür”

Cahit Armağan Dilek: “ABD donanmasının ‘kırmızı ışık’tan kastı Montrö’dür”

ABONE OL
7 Nisan 2021 12:48
Cahit Armağan Dilek: “ABD donanmasının ‘kırmızı ışık’tan kastı Montrö’dür”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Emekli Kurmay Albay Cahit Armağan Dilek, Rusya ve Ukrayna arasındaki kriz ve Libya’da kurulan yeni hükumetten sonra Doğu Akdeniz’deki hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Kişisel sosyal medya hesabından değerlendirmelerde bulunan Cahit Armağan Dilek’in görüşleri şu şekilde;

 “Türkiye’de gündem ülkeye katma değeri olmayan kısır iç siyasi çekişmelerle meşgul. Ama biz ilgilenmesek de Karadeniz’deki gelişmeler bizimle ilgili. Karadeniz’de savaş tamtamları çalıyor.
Ukrayna-Rusya sınır hatlarına askeri yığınak yaptı. Donetsk bölgesi her an patlayabilir.” uyarısında bulunan Dilek sözlerini şöyle sürdürdü;
“Donetsk’te savaş başlarsa Ukrayna’nın NATO, AB, ABD, İngiltere ve Türkiye ilişkileri çerçevesinde Ukrayna’ya destek verecektir. Desteğin bir bölümü Karadeniz’den olacaktır. Montrö’nün hayati önemi, Cumhurbaşkanı imzasıyla çıkılır denmesinin hata olduğunu anlamak için savaş mı çıkmalı?”
“Türkiye’yi zor günler bekliyor”
Cahit Armağan Dilek, “ABD Savunma Bakanı, Türk – Yunan ve Ukraynalı mevkidaşlarıyla görüşmüş.
Yunan bakana derinleşen ABD -Yunan ilişkilerini ve Yunanistan’da artan Amerikan askeri varlığı için teşekkür etmiş. Ukraynalı bakana Ukrayna’nın bağımsızlık egemenlik ve toprak bütünlüğü için desteği yinelemiş.
Öte yandan, ABD’li Bakan Milli Savunma Bakanı Akar’la görüşmesinde ise işbirliği alanlarından bahsedip konuyu Karadeniz’e, artan Rus saldırganlığına yani Ukrayna-Rusya krizine getirmiş. Karadeniz’de savaş tamtamlarının çaldığı günlerdeki bu görüşme önemli. Tabi S400’leri elden çıkarın demeyi unutmamış.
ABD’nin uzun süredir ilmik ilmik ördüğü senaryo kapsamında önce Kırım şimdi Donetsk bölgesindeki Ukrayna-Rusya krizi Karadeniz’i savaş alanına döndürmek üzere.
Tam da Türkiye’nin Çok Yüksek Hazırlıklı NATO Kuvvetlerine komutanlık ettiği süreçte.
Türkiye’yi zor günler bekliyor.” uyarısında bulunarak Karadeniz’de bir savaş olma ihtimalinin altını çizdi.
Dilek “ABD Başkanı Biden’ın Basra Körfezi – Ortadoğu bölgesindeki ABD Patriot hava savunma füze sistemlerin Çin ve Rus tehdidine yönelik yeniden konuşlanması talimatı verdiği bildiriliyor. Bir bakmışsınız Patriotlar Karadeniz kıyısındaki Türkiye dahil NATO ülkeleri ve Ukrayna’ya gelmiş. ABD Montrö’yü tanımadığını ve yürürlükten kalkmasını istediğini çünkü planlarına engel çıkardığını her fırsatta göstermiştir.” dedi ve ekledi;
“28 Ocak 2021, ABD savaş gemisi USS Porter Karadeniz’e çıkmak için İstanbul Boğazı’ndan geçiyor.
Amerikan Donanması sosyal medya hesabından 15 Temmuz Sehitler Köprüsünün kırmızı ışıklandırmalı fotosunu KIRMIZI IŞIKTA DURMAYIZ diyerek paylaşıyor.
Kırmızı ışıktan kastı hiç kuşku yok ki Montrö”  dedi.
Bir yazı görseli olabilir
Öte yandan Doğu Akdeniz’deki gelişmeleri de değerlendiren Emekli Kurmay Albay Cahit Armağan Dilek;
“1. Terörist teröristtir…
GKRY Kıbrıs’ta Türkleri yok edip Enosis’i gerçekleştirmek için kurulmuş olan EOKA terör örgütünün kuruluş yıl dönümünü törenle kutlamışlar. Böylece işgalci ve haydutluklarının yanında terörist bir yapı olduklarını kendileri teyit etmiş.
2. GKRY ve Yunanistan’ın PKK teröristbaşına nasıl ev sahipliği yaptığını pasaport verdiğini herkes biliyor. Kanıtlı.
EOKA’dan vazgeçmeyen Rum-Yunan ikilisinin PKK’dan da vazgeçmedikleri ortada. Türkiye GKRY ve Yunanistan’ın teröre desteğinin devam ettiğini gündemde tutmalı.
3. Türkiye’ye karşı her türlü hukuksuzluğu ve ahlaksızlığı yöntem kabul eden Rum ve Yunana karşı en meşru karşı cevaplardan birisi bunların teröre verdikleri destek nedeniyle cezalandırılması olacaktır.” ifadelerini kullandı.
Libya’daki gelişmeleri ve Avrupa’nın Libya hamlesini değerlendiren Dilek;
“Yunan Başbakanı Türkiye-Libya deniz yansınırı anlaşmasını iptal ettirmek için Libya’da…
Biz ülkenin refahına güvenliğine katma değeri olmayan kısır tartışmalarla içe gömülmüşken dışarıda kritik gelişmeler yaşanıyor.
25 Mart’ta Fransa İtalya ve Almanya Dışişleri Bakanları birlikte Libya’da yeni kurulan geçici yönetimi ziyaret ettiler.
Üç ülkenin dışişleri bakanları Libya’da yabancı savaşçıların ve paralı askerlerin bu ülkeyi derhal terk etmesi çağrısında bulundu. Üç ülkenin yine Libya donanması ve sahil korumasının eğitimine destek vererek de bu çalışmalara katkı sağlayabileceğini de ifade ettiler.
Fransız Alman İtalyan dışişleri bakanları BM’nin Libya’ya yönelik silah ambargosunu Akdeniz’deki donanmalarıyla denetleme konusunda kararlı olduklarını belirttiler. AB’nin İRİNİ harekatını sürdüreceğini açıkladılar.
06 Nisan 2021’de ise Yunanistan Başbakanı Libya’ya gitti ve Trablus’ta Libya’nın yeni hükümet yetkilileriyle görüştü.
Yunan başbakanı Libya hükümetinden Türkiye ile 2019 yılı sonunda imzalanan deniz yan sınırı anlamasını iptal etmesini istedi.
Aynı gün yani 06 Nisan 2021 günü İtalyanın yeni başbakanı da ilk yurt dışı ziyaretinde Libya’daydı. Trablus’ta yeni Libya geçici hükümet yetkilileriyle görüştü. Liderler, iki ülke arasında enerji, altyapı inşası, göç sorunu ve güvenlik konularında anlaştıkları mesajını verdi.
Libya’nın yeni hükümet yetkilileri göreve başlar başlamaz Fransa, Rusya ve Mısır’ı da ziyaret etmişlerdi. Evet Türkiye’ye de geldiler ancak Sarrac döneminde Trablus ile araları bozuk olan bu ülkelerin yeni hükümetle birlikte Trablus’ta büyükelçiliklerini de açtılar.
ABD ve Rusya’nın haricinde Mısır ve İtalya Fransa Almanya gibi Avrupa ülkelerinin hızla Trablus’ta ağırlığını koyması Libya’daki dengeleri de hızla değiştiriyor.
Türkiye içe gömülmekten hızla sıyrılıp ilgi ve etki alanında değişen dengelere karşı uyanık olmalıdır.” uyarısında bulundu.

 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.