DOLAR 16,9830 0.91%
EURO 17,5059 -0.23%
ALTIN 983,010,55
BITCOIN 3370563,98%
Ankara
22°

AÇIK

Bulgaristan ve Yunanistan’dan Edirne’ye TL ziyareti; Her şeyi satın alacağız

Bulgaristan ve Yunanistan’dan Edirne’ye TL ziyareti; Her şeyi satın alacağız

ABONE OL
20 Kasım 2021 16:35
Bulgaristan ve Yunanistan’dan Edirne’ye TL ziyareti; Her şeyi satın alacağız
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türk lirasındaki rekor değer kaybı nedeniyle komşu Bulgaristan ve Yunanistan’dan turistler Edirne’ye akın etti. Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı, “Kur artışları onları memnun etti” dedi.
Bulgaristan ve Yunanistan’dan çok sayıda turist, Türk lirasının rekor düzeye ulaşan değer kaybıyla birlikte alışveriş yapmak için Edirne’ye akın etti. Bulgar levası 6 lira 43 kuruşa yükselirken, Edirne’ye gelen turistlerin büyük çoğunluğunu Bulgarların oluşturduğu belirtildi. Alışveriş merkezleri, mahalle bakkalları ve kasaplarına giden turistlerin en çok ilgi gösterdiği yerler ise kent pazarları.

DHA’ya konuşan Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Recep Zıpkınkurt, Edirne’ye alışveriş için hafta sonlarında 12 bin civarında turist geldiğini söyleyerek, “Edirne’ye hafta sonu Bulgaristan ve Yunanistan gelen turist sayısı 12 binler civarında. Hafta arası ise 6-7 bin arasında gelen misafirlerimiz var, komşu ülkelerden. Tabii ki dövizdeki kur artışları onları memnun etti. Şehrimizden her türlü ihtiyaçlarını karşılamaya başladılar. İnşaat malzemesi dahil tüm ihtiyaçlarını, Edirne’den satın alıyorlar” dedi. Alışveriş merkezleri, sokak aralarındaki mahalle bakkalı ve kasaplarına kadar alışveriş yapan turistlerin en çok ilgi gösterdiği yerler ise kent pazarları.

Pandemi sonrası Yunanistan sınırındaki Pazarkule Kapısı’nın açılmasıyla turist sayısında artış olduğunu aktaran Zıpkınkurt, “Pandemi sonrası Pazarkule Sınır Kapısı’nın açılmasıyla birlikte Yunanistan’da yaşayan soydaşlarımızla birlikte Yunanistan’dan gelen turist sayısı arttı. Yunanistan’dan gelen misafirlerimizde, Edirne’den alışverişlerini yapıyorlar. Gelen Yunan turistler, gıda ürünleri tercih etmiyor ama Bulgar turistler peynir, et dahil tüm ihtiyaçlarını şehrimizden karşılıyor. Yunan turist kıyafet ve diğer ihtiyaçlarını buradan satın alıyor ama gıda almıyor” ifadelerini kullandı.

“FİYAT FARKI OLURSA TURİSTLER KOMŞU ÜLEKELERE KAÇAR”
Esnafın yüzünün ‘turistlerin yaptığı alışverişle güldüğünü’ belirten Zıpkınkurt, “Esnafın yüzünü turistler yaptıkları alışverişler ile güldürüyor, fakat benim uyarım var esnafın tarifeye uyması gerekiyor yani yerli vatandaşa ayrı, yabancı turiste farklı tarife uygulamamaları gerekiyor çünkü fiyat tarifelerine uymuyorlar, yabancı farklı, yerliye farklı fiyat uyguladıkları zaman yarın bu misafirleri komşu illere, komşu ilçelere kaçırırız. Dolayısıyla hassas olmaları lazım tüm işletmelerin” dedi.

 

Kaynak:TELE1

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.