DOLAR 13,4422-0.92%
EURO 15,2321-0.7%
STERLIN 18,3264-0.64%
ALTIN 793,290,50
BIST %
BITCOIN 5660340,46%
Ankara
-3°

PARÇALI BULUTLU

06 49

İMSAK'A KALAN SÜRE

Bir Rektörün Daha İntihalci Olduğu Ortaya Çıktı!

Bir Rektörün Daha İntihalci Olduğu Ortaya Çıktı!

ABONE OL
5 Kasım 2021 16:33
Bir Rektörün Daha İntihalci Olduğu Ortaya Çıktı!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Arif Özaydın’ın 272 sayfalık kitabının 70 sayfasının intihal içerdiği ortaya çıktı.

Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Arif Özaydın’ın 2013 yılında yazdığı kitabın 70 sayfasının intihal içerdiği ve detaylı raporun YÖK’e gönderildiği, ayrıca CİMER üzerinden de şikayette bulunulduğu bildirildi.

İntihallerin sayfa sayfa bulunduğu belirtilen 2016 yılında güncellenmiş 3. baskısı Seçkin Yayınevi tarafından bastırılan Yenilik Ekonomisi Kitabı, 4 bölümden oluşuyor.

272 sayfa olan kitabın 1. Bölümünde 19, ikinci bölümünde 10, üçüncü bölümünde 32 ve son bölümünde ise 7 sayfada, 4 ayrı kaynaktan doğrudan alıntı yapılmak suretiyle 68 sayfalık intihal bulunduğu belirtildi. Kitaplar, Özaydın’ın AKP’den Kahramanmaraş Milletvekilliği Aday Adaylığı öncesindeki soyadı olan Özsağır olarak yayımlandı.

İşte O İntihaller

Bölüm 1-Yenilik Teorisi (23-58 sayfalar): 1997 yılında Chris Freeman ve Luc Sote tarafından yazılmış olan Yenilik İktisadı Kitabı’nın 2003 yılında TÜBİTAK Yayınevi tarafından basılan “Chris Freeman ve Luc Soete, THE ECONOMİST OF INDUSTTRALINNOVA’nın Türkçe’ye çevrilen Yenilik İktisadı kitabından birebir doğrudan alıntılar yapıldı.

Aynı bölümde, Özaydın’ın daha önce Kilis 7 Aralık Üniversitesi, Akademik Araştırmalar ve Çalışmalar Dergisi’nde yayınlanan ve Yenilik Ekonomisini öne çıkaran makalesinin de hiçbir kısmı değiştirilmeden birebir kopyalama yapılarak ve kaynak gösterilmeden kullanıldığı ortaya çıktı.

Bölüm 2: (63-138. Sayfalar) Yenilik Ekonomisinin Tanımı ve Yapısal Unsurları bölümünde, yine yukarıda belirtilen TÜBİTAK Yayınevi tarafından basılmış olan Prof. Dr. Ergün Türkcan “YENİLİK İKTİSADI” isimli çeviri kitabından bazı kısımlarda hiçbir değişiklik yapmadan birebir kopyalandığı, bazı yerlerde küçük dokunuşlarla doğrudan alıntılar yaptığı tespit edildi.

Bölüm 3: (139 – 202 sayfalar) Yenilik İçin Kamu Politikaları ve Yeniliğin Finansmanı bölümünde, 2011 yılında Ernest Young tarafından hazırlanan ‘100 Soruda ARGE-Teşvikleri’ rehberinden kaynak göstermeksizin doğrudan yaklaşık 30 sayfa kopyalama yapıldığı ortaya çıkı.

Bölüm 4: (205-271 sayfalar) Yeniliğin Ölçülmesi Yenilik İklimi ve Türkiye’nin Yenilik Düzeyi bölümünde, 2012 Yılında TÜSİAD- Sabancı Üniversitesi ortaklığıyla düzenlenen Rekabet Forumu’nda Enver Selçuk Karahasan tarafından sunulan ‘İnovasyonun Ölçümünde Yeni Arayışlar’ konulu çalışmasından, kaynak gösterilmeden doğrudan birebir alıntılar yapıldığı anlaşıldı.

Önsözü Numan Kurtulmuş Yazmış

Gaziantep Üniversitesi Rektörlüğüne atanmasının ardından adı, İlahiyat Fakültesi Mezuniyet töreninde İlahiyat Fakültesi öğrencilerine, “Paranız olmazsa namaz kılamazsınız. Ticaret yapın, para kazanın” gibi açıklamaları ile dikkat çeken Prof. Dr. Özaydın’ın hocası olduğunu her ortamda belirttiği AKP Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş’un kendisinin rektör atanmasında etkisini çevresinde sıkça dillendirdiği, zaman zaman görevden alınacağı iddialarına karşın da “Benim arkamda Numan Bey var. Kimse bana dokunamaz” şeklinde konuştuğu iddia ediliyor.

Kurtulmuş’un makamını ziyareti sırasında koltuğunu vermesi nedeniyle eleştirilen Prof. Dr. Arif Özaydın’ın 272 sayfadan oluşan ve yaklaşık 68 sayfası intihal olduğu ileri sürülen kitabının ‘Sunuş’ bölümünü de Numan Kurtulmuş’a yazdırdığı ortaya çıktı.

Kitapları Öğrencilere Zorla Sattı

Rektörlüğe atandığı dönemde öğrencilere zorla kitaplarını sattırdığı, odasına kredi kartı için post makinası getirdiği ve almayanları dersten geçirmeyeceği şeklinde tehdit ettiği yönünde çok sayıda öğrencinin sosyal medyada açıkça dile getirerek eleştirdikleri Rektör Özaydın’ın bu kitabının intihal ürünü çıkması tepki çekti.

Bir Rektörün Daha İntihalci Olduğu Ortaya Çıktı!

Kaynak:Sözcü

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.