DOLAR 13,66981.33%
EURO 15,53851.99%
STERLIN 18,12781.25%
ALTIN 784,051,27
BIST 2.004,551,19%
BITCOIN 689354-0,41%
Ankara

HAFİF YAĞMUR

06 35

İMSAK'A KALAN SÜRE

BioNTech aşısı bulucularından Özlem Türeci: Her 12 ayda aşı olunabilir

BioNTech aşısı bulucularından Özlem Türeci: Her 12 ayda aşı olunabilir

ABONE OL
30 Eylül 2021 11:30
BioNTech aşısı bulucularından Özlem Türeci: Her 12 ayda aşı olunabilir
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Pfizer ile birlikte corona virüsü aşısı geliştiren BioNTech’i Uğur Şahin ile birlikte bulan Özlem Türeci Koranavirüs ile ilgili açıklamalarda bulundu.

BioNTech’in kurucu ortaklarından Özlem Türeci, ABD televizyonu CNBC’ye çıktı.  Programa videolu görüşme aracılığıyla katılan Türeci, Koranavirüs salgınının seyri ile ilgili konuştu.

Türeci, “Dünya Koranavirüs korkusuyla yaşamamalı. Covid-19, yönetilebilir hale gelecek. Şu an hali hazırda Koranavirüsü daha yönetilebilir hale geldi. Buna rağmen yeni normale dönmemiz gerekecek. Çünkü bu virüs yıllarca bizimle birlikte olacak” ifadesini kullandı.

Yeni oluşan varyantlarla ilgili de konuşan Türeci, “BioNTech olarak sürekli bu yeni oluşan varyantları değerlendiriyoruz ve daha fazlası da gelecek. Şu an aktif olan varyantlar için üçüncü doz Koronavirüsü aşısı bağışıklık tepkisini tekrar yükseltiyor ve koruma sağlıyor” diyerek üçüncü doz aşının etkisini tekrarladı.

“HER 12 AYDA AŞI OLUNABİLİR”

Sürekli denetleyici kurum ve kuruluşlarla çalıştıklarını ve yeni varyantlara göre hazırlıklı ve hızlı olmak gibi öncelikleri olduğunu dile getiren Türeci, “Salgının gidişatı için daha fazla veriye ihtiyaç var fakat gelecek her 12 ayda ya da her 18 ayda bir Koronavirüsü aşısı yapılabileceğini öngörüyorum” ifadesini kullandı.

Oxford Üniversitesi ile AstraZeneca’nın Koronavirüsü aşısını geliştiren ekipte de çok sayıda kadın bilim insanı olduğunu hatırlatan Türeci, “Cinsiyet dengesi bilimde çok önemli. BioNTech’in başarısındaki etmenlerden biri de bu. Çalışanlarımızın neredeyse yarısı kadın ve ayrıca üst yönetim seviyesinde de ekiplerimizin yarısı kadın. Fakat takımlarımızda şunu da fark ettim, biz sadece cinsiyet kotasını doldurmak için kadın almıyoruz. Tamamen doğal olarak seçim yapıyoruz ve basitçe çalışanlarımızın yarısı kadın oldu” dedi.

 

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.