DOLAR 13,47260.71%
EURO 15,28940.84%
STERLIN 18,27130.23%
ALTIN 792,100,29
BIST %
BITCOIN 4810571,11%
Ankara
-2°

HAFİF KAR YAĞIŞLI

15 50

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

BİM’den, Sosyal Medyadaki Görüntüler Üzerine Şeker Açıklaması: “Zorlanıyoruz…”
  • Haberiniz.com.tr
  • Gündem
  • BİM’den, Sosyal Medyadaki Görüntüler Üzerine Şeker Açıklaması: “Zorlanıyoruz…”

BİM’den, Sosyal Medyadaki Görüntüler Üzerine Şeker Açıklaması: “Zorlanıyoruz…”

ABONE OL
12 Kasım 2021 12:12
BİM’den, Sosyal Medyadaki Görüntüler Üzerine Şeker Açıklaması: “Zorlanıyoruz…”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

BİM market zincirinde 1 haftadır toz şeker ve küp şekerin bulunmadığına dair görüntülerin sosyal medyada paylaşılmasının ardından, BİM’den yapılan açıklamada “Uygun fiyatlı şeker tedarik etmekte zorlanmaktayız” dendi.

Rekabet Kurumu’nun 958 milyon TL ceza kestiği BİM’de market zincirinde 1 haftadır şeker bulunmadığı, rafların boş kaldığı belirtildi. Sosyal medyadan da boş rafların görüntülerinin yayılması üzerine olay hakkında BİM’den açıklama geldi.

“ZORLANIYORUZ”

Şeker fabrikalarının son günlerde şeker satışını neredeyse durdurduğunu vurgulayan BİM’den yapılan açıklamada, “Diğer üreticilerin satış fiyatının yüksek olması sebebiyle, tüketicimize uygun fiyatlı şeker tedarik etmekte zorlanmaktayız” denildi.

BİM’den yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Ülkemizdeki şeker üretiminin yaklaşık yarısı kamu kuruluşu niteliğindeki Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş. tarafından gerçekleştirilmekte, şeker pancarı fiyatı devletimiz tarafından tespit ve ilan edilmektedir. Dolayısıyla şekerin piyasa fiyatı da devletimizin yönetimindeki üretici kuruluşun satış fiyatına göre oluşmaktadır. Şirketimiz bu şekilde oluşan şeker piyasasından temin ettiği şekeri, düşük kar ve asgariye indirilmiş işletme maliyeti ile tüketiciye ulaştırmak gayreti içindedir.

Şeker fiyatını ve piyasasını yöneten, yönlendiren üretimin yaklaşık yarısını temin eden kamu kuruluşlarına şirketimizin güveni sebebi ile hiçbir dönemde stoklama gibi bir eylemde bulunulmamıştır. Devletimizin sahibi olduğu Şeker üreticisi kurum kayıtlarından BİM’in stok amaçlı şeker satın almadığı görülecektir. Bu sebepledir ki Ülkemizin en büyük tedarikçisi olan Kamu kuruluşunun bu günlerde şeker satışını neredeyse durdurması, diğer üreticilerin satış fiyatının yüksek olması sebebiyle, tüketicimize uygun fiyatlı şeker tedarik etmekte zorlanmaktayız.”

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.