DOLAR 16,9731 0.85%
EURO 17,5208 -0.14%
ALTIN 983,230,58
BITCOIN 3379384,85%
Ankara
22°

AÇIK

Bilim Kurulu üyesi: “Covid-19 tedavisinde kullanılan favipiravir etkisiz çıktı”
  • Haberiniz.com.tr
  • Gündem
  • Bilim Kurulu üyesi: “Covid-19 tedavisinde kullanılan favipiravir etkisiz çıktı”

Bilim Kurulu üyesi: “Covid-19 tedavisinde kullanılan favipiravir etkisiz çıktı”

ABONE OL
18 Kasım 2021 16:14
Bilim Kurulu üyesi: “Covid-19 tedavisinde kullanılan favipiravir etkisiz çıktı”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, PRESECO çalışması sonucu Covid-19 tedavisinde kullanılan favipiravir adlı ilacın ‘etkisiz’ olduğunun anlaşıldığını duyurdu. 

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, PRESECO çalışmasının sonucunu Twitter hesabından paylaştı. Yavuz paylaşımında “Uzun süredir sonuçları beklenen bir çalışmaydı, Favipiravir maalesef etkisiz çıktı. Bir diğer önemli çalışma olan Principles’ın da kısa süre sonra sonuçları açıklanacak” sözlerine yer verdi.

Klimik Derneği’nin paylaştığı PRESECO açıklaması :

“Bulaşıcı hastalıklar için ilaç geliştirmeye odaklanan biyofarmasötik şirketi Appili Therapeutics, hafif veya orta şiddette Covid-19’un klinik tedavisinde ağızdan alınan antiviral Avigan®/Reeqonus™ (favipiravir)’u değerlendiren Faz 3 PRESECO (PREventing SEvere Covid-19) çalışmasının klinik deneylerinde, kalıcı klinik iyileşmeye kadar olan birincil sonlanma noktasında istatistiksel açıdan anlamlı bir fark bulunmadığını açıkladı.

Klinik deney verilerine ilişkin ek analizlerin devam ettiği ifade ediliyor. Klinik araştırmaya ABD, Meksika ve Brezilya’daki 38 çalışma bölgesinden hafif veya orta şiddette COVID-19’lu 1231 hasta dahil edilmişti.

Faz 3 PRESECO çalışması, hafif-orta şiddette semptomlar gösteren Covid-19 hastalarında Avigan/Reeqonus’un (favipiravir) erken tedavideki güvenliğini ve etkinliğini araştıran çift kör, plasebo kontrollü, randomize, çok merkezli, küresel üstünlük çalışmasıdır. Katılımcılar, Amerika Birleşik Devletleri, Brezilya ve Meksika’daki farklı klinik araştırma merkezlerinde çalışmaya kaydedilmiştir. Kayıt olduktan sonraki 72 saat içinde Covid-19 testi pozitif olan, hafif-orta semptomlu hastalar çalışmaya dahil edilmiştir. İlaç tedavisini evde kendileri uygulayan katılımcılar, klinik araştırmacılar tarafından uzaktan izlenmişlerdir.”

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.